تحقیقات زیادی که در انستیتوی تحقیقات تماسی دانشگاه میامی انجام گرفته نشون می ده که تماس فیزیکی انسانی، فواید احساسی و فیزیکی زیادی واسه افراد در همه گروه‌های سنی داره. در آزمایش‌های انجام‌شده مشخص شد تماس فیزیکی باعث کاهش درد، بهبود کارکرد تنفسی، افزایش رشد نوزاد، کاهش گلوکز خون و بهبود کارکرد سیستم ایمنی می‌شه. تماس فیزیکی انسانی در همه سنین مهمه، اما هنگامی که کودک به سنین نوجوانی می‌رسد، تنها نصف مقدار تماسی که در گذشته در زندگی دریافت می‌کرده رو در اون دوران دریافت می‌کنه. این مقدار در بزرگ‌سالان حتی از اینم کمتره.

نوزادان
اهمیت تماس فیزیکی

نوزادانی که زیاد نوازش می‌شن سریع‌تر وزن اضافه کرده و رشد مهارت‌های حرکتی و روانی در اونا بهتره و این مزیتیه که ماه‌ها حفظ می‌شه. نوازش پشت و ساق پاها معمولاً کودک رو آروم می‌کنه درحالی‌که نوازش صورت، شکم و انتهای پا، به اونا هیجان می ده. در مراحل ابتدایی زندگی کودک، نوازش یه بخش حساس و مهم واسه ایجاد پیوند بین والد و کودکه. علاوه بر این، تماس بدنی اولین شکل ایجاد رابطه کودک و والدینه.

بازدارنده‌های اجتماعی
نوجوانان و بزرگ‌سالان هم به تماس فیزیکی نیاز دارن، اما بازدارنده‌های اجتماعی بعضی وقتا مانع می‌شن. ممکنه در هنگام احوال‌پرسی یا خداحافظی با همکاران یا آشنایان، بین دست دادن و آغوش گرفتن دودل باشین، چون بعضی بزرگ‌سالان ممکنه از تماس فیزیکی خوششان نیاید. واسه اینکه بتونین یه حالت میانه که از نظر اجتماعی قابل‌قبوله رو پیدا کنین، سعی کنین در طول مکالمه کمی دست یا شانه دوستتان رو لمس کنین. هم شما و هم دوستتان از این رابطه لمسی بهره می برین.

تأثیرات فیزیکی
اهمیت تماس فیزیکی

محققان انستیتوی تحقیقات تماسی دانشگاه میامی دریافتند که تماس با فشار ملایم، یه عصب جمجمه‌ای که ضربان قلب رو آهسته کرده و فشارخون رو کاهش می ده رو تحریک کرده و وضعیتی ایجاد می‌کنه که آرامش‌بخش اما هوشیار کنندهه. تماس، هورمون‌های استرس رو هم کاهش داده و میتونه کارکرد ایمنی رو بهبود ببخشد. تو یه مطالعه انستیتوی تحقیقات تماس فیزیکی، کارکنان و دانشجویان پزشکی که به مدت 15 دقیقه در روز و ظرف بیشتر از یه ماه ماساژ دریافت کرده بودن، نسبت به همکاران دیگری که ماساژ دریافت نکرده بودن، دقت بیشتری داشته و زمان کمتری واسه آزمون‌های ریاضی صرف می‌کردن.

خشونت
دلایلی هست که نشون می ده سطح خشونت و خشونت بین کودکان با نبود نوازش و لمس فیزیکی مرتبطه. در دو مطالعه جداگونه، محققان دریافتند که کودکان فرانسوی نسبت به همتایان آمریکایی‌شون تماس فیزیکی بیشتری از والدین و دوستانشان دریافت کرده و خشونت کمتری نشون می‌دادن. کودکان آمریکایی که سر و کار فیزیکی کمتری با والدین خود داشتن تمایل بیشتری به ایجاد تماس فیزیکی با خود (مثلاً بازی کردن با موهای خودشون) نسبت به تماس با کودکان دیگر داشتن.

سالمندان
اهمیت تماس فیزیکی

در بین همه گروه‌های سنی، شهروندان سالمند کمترین تماس فیزیکی رو دریافت می کنن. سالمندان احتمال بیشتری داره که تنها زندگی کنن و این به این معنیه که احتمال سر و کار فیزیکی روزانه با اعضای خونواده‌شون کمتره. بااین‌وجود، پیری معمولاً باعث کاهش بازدارنده‌های اجتماعی واسه تماس فیزیکی می‌شه و پس احتمال بیشتری داره که سالمندان تماس فیزیکی دریافت کنن و اون رو از آدما با گروه‌های سنی پایین‌تر مخصوصا نوجوانان قبول کنن.

ماساژ دریافت کنین
هر کسی که تا به حال ماساژ دریافت کرده باشه (حتی یه ماساژ خیلی سریع و کوتاه) ، می دونه که ماساژ به تمدد اعصاب کمک می‌کنه. این تنها یه احساس ذهنی نیس: دریافت ماساژ باعث شل شدن عضلات می‌شه، ضربان قلب رو کاهش می ده، فشارخون بالا رو کم می‌کنه، و سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول رو پایین می‌بیاره. در اون وضعیت آرامش فیزیکی، بدن دوباره نیرو و انرژی میگیره و دستگاه ایمنی قوی کردن می‌شه. یکی از متخصصین در این زمینه می‌گوید:” کورتیزول واکنش ایمنی رو سرکوب می‌کنه. هر چیزی که تن آرامی روزیاد کنه، بازیابی واکنش ایمنی شما رو بهبود می‌بخشد. “

اخیراً محققان کارکرد ایمنی در بزرگ‌سالان سالمی که 45 دقیقه ماساژ سوئیسی یا 45 دقیقه تماس سبک‌تر دریافت کرده بودن رو آزمایش کردن. در گروهی که ماساژ دریافت کرده بود، سلول‌های سفید خون (مثل سلول‌های از بین برنده مهاجم‌ها که به بدن در جنگ با ویروس‌ها و پاتوژنهای دیگر کمک می‌کنه ) به طور قابل‌ملاحظه‌ای بیشتر، و انواع سیتوکینهای التهابی در ارتباط با مریضی‌های خود ایمنی، به نسبت گروه دیگر کمتر بود.

در آغوش بگیرین
اهمیت تماس فیزیکی

عمل در آغوش گرفتن بدن ما رو پر از اکسی توسین می‌کنه (اکسی توسین هورمون پیونده که باعث احساس امنیت و اعتماد به همدیگه و کاهش کورتیزول و استرس می‌شه) . طبق تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه کارولینای شمالی زنانی که بیشتر در آغوش همسرشان قرار می‌گیرند مقدار اکسی توسین بیشتری داشته و فشارخون و ضربان قلبشان کمتر می‌شه.

اما آغوش از هر کسی که با اون صمیمی هستین هم اینجور تأثیری مثبتی داره . محققان دانشگاه ویسکانسین، میزان استرس رو در افرادی که واسه انجام سخنرانی جلو جمع داوطلب شده بودن بررسی و بررسی کردن . در شرکت‌کنندگانی که پس از اون در آغوش مادرانشان قرارگرفته بودن، مقدار کورتیزول یه ساعت پس از ارائه، کاهش یافته بود.

دست عزیزانتان رو بگیرین
گرفتن دست عزیزان خیلی آروم‌بخشه. این مسئله بدین صورت کشف شد که یکی از استادان دانشگاه روان‌شناسی ویرجینیا، وقتی که در حال بررسی ام آر آی عملکردی 16 زن متاهل بود، به اونا گفته بود که ممکنه شوک کمی رو تجربه کنن. دلهره ایجادشده، باعث شده بود که تصاویر فعالیت مقوی اونا مثل درخت کریسمس روشن شه، اما وقتی این زن‌ها دست شوهراشون رو می‌گرفتن استرس واقعاً آروم می‌شد. دکتر جیمز کوان می‌گوید:” در تعداد نواحی مقوی که به وضعیت دلهره‌آور ایجادشده دیگر واکنش نمی‌دادن، تغییر محسوسی ایجاد شد. “

وقتی در رابطه رضایت‌بخش قرار دارین گرفتن دست، فعالیت مقوی مربوط به استرس در بخش هیپوتالاموس رو کاهش می ده که این باعث کاهش سطح کورتیزول در بدن و هم در بخشی از مغز که مسئول درده می‌شه که به نوبه خود مانع احساس زیاد درد می‌شه.