یه شبه پولدار شدن رویای خیلی‌هاست. چه از راه گرفتن شغلی پردرآمدتر باشه یا برنده شدن در لاتاری، تحقیقات نشون می ده که پول میتونه رفتار شما رو تغییر دهد که البته همیشه به طرف بهتر شدن نیس. البته، آدم‌های پولدار نه، نیکوکار و بخشنده زیادی هستن ولی نتایج بعضی تحقیقات ثابت کرده که اونا ممکنه استثنا باشن نه قانون.

افکار، رفتار و اعمال شما با روانشناسی شما در ارتباطه که از عوامل زیادی از ترکیب ژنتیکی شما گرفته تا نحوه بزرگ شدنتان، ایجاد شده. بااینکه پول دقیقاً دستگاه فکری شما رو شکل نمی‌دهد اما میتونه بر نحوه تفکر شما و رفتارتان با دیگران تاثیر بگذارد. گرفتن درکی بیشتر از تاثیری که پول یا از دست دادن اون میتونه بر رفتار شما داشته باشه میتونه کمکتان کنه که وقتی می خواد کنترل شما رو به دست گیرد و از راه درست منحرفتان کنه، بفهمین و متوقفش کنین.

پول چطور بر رفتار تاثیر می‌گذارد

از روابطتان گرفته تا نگاهتان نسبت به خودتون، پول تاثیر شگرفی بر اعتقاداتتان داره. دلایل و تحقیقات زیادی اینکه پول میتونه انسان‌ها رو تغییر دهد رو ثابت می‌کنه.
۱. ارزش اجتماعی و تجاری

یه تحقیق که در سال ۲۰۰۴ انجام گرفت ثابت کرد که پول ارزشی که به زمان و تلاشتان می‌گذارید رو تغییر می ده. محققان جیمز هیمن و دان آریلی، آزمایشی ترتیب دادن که از راه اون می‌تونستن میزان انگیزه افراد واسه تکمیل یه کار رو طبق پول بسنجند. از شرکت‌کننده‌ها خواسته شد که روی یه صفحه کامپیوتر دایره بکشند. از یه گروه خواسته شد اینکار رو بی پرداخت پول و از روی خیرخواهی انجام دهند و به گروه دیگر گفته شد که در ازای اینکار نیم دلار دریافت می کنن و به گروه دیگر قول پرداخت ۵ دلار داده شد. بعد از زمان گرفتن واسه شرکت‌کننده‌ها، گروهی که گفته شده بود اینکار رو به شکل رایگان انجام دهند، کار رو سریعتر از دو گروه دیگر انجام دادن. گروه دوم گروه ۵ دلاری و گروه سوم گروه نیم دلاری بودن.

محققان نتیجه‌گیری کردن که واسه انجام یه کار دو انگیزه هست. انگیزه اول اجتماعیه. با تشخیص ارزش اجتماعی یه کار، اون رو به عنوان یه سرمایه‌گذاری مهم وقتی بخشی از وظیفه اجتماعی‌مون می‌بینیم و معمولاً از کمک کردن راضی و خوشحالیم. اما وقتی پول بعنوان انگیزه ارائه می‌شه، دیگر کمتر به جنبه اجتماعی و بیشتر به جنبه تجاری اون کار فکر می‌کنیم. درنتیجه زمانمان رو طبق پاداش مالی که در بر داره می‌سنجیم که نشون می ده چرا گروه نیم دلاری کندترین گروه بودن – چون تصور می‌کردن که زمان و تلاششان ارزش پول بیشتری داره.

نشونه که در تعیین ارزش، پول میتونه یه انگیزه به حساب آید. بااینکه انجام یه کار از روی خیرخواهی بدست اومده مثبت داره، وقتی پای پول به بین میاد، اون قسمت از مغز به کل خاموش می‌شه. این میتونه نتیجه های جدی در زندگی کاری شما داشته باشه. اگه احساس کنین که لیاقت پول بیشتری دارین، درنتیجه اون کمتر از خودتون کار خواهید کشید.

۲. خودکفایی و خدمت

اونایی که حواسشان به پول هست، معمولاً تلاش می کنن بیشتر از کسانیکه پول برایشان یه اولویت نیس، خودکفا باشن – کمه کم این چیزیه که تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در دانشکده مدیریت دانشگاه ییل مشخص کرد، می‌گوید. این تحقیق دور و بر پول انحصاری انجام گرفت. یه گروه از شرکت‌کننده‌ها وارد اتاقی شدن که نشانگرهای زیادی از پول در اونجا وجود داشت مثل پول خرد روی میز، نوشته‌ایی درمورد پول یا حتی یه مکالمه درمورد مسائل مالی. گروه دوم وارد اتاقی شدن که صحبتی از پول اونجا نبود. روی هر دو این گروه‌ها تستی انجام شد.

وقتی کاری خیلی سخت و تقریباً غیرممکن به این گروه‌ها داده شد، با قید اینکه درصورت نیاز اونا کمک هست، گروهی که در گروه مربوط به پول بودن بیشتر سعی داشتن که کار رو به تنهایی انجام دهند، حتی وقتی تموم کردن اون کار به تنهایی ممکن نبود. از طرف دیگر، گروه دیگر به گرفتن کمک مایل بودن. این تحقیق اینطور نتیجه‌گیری کرد که افرادی که پول برایشان مهمه، خودکفاتر از دیگران هستن، مخصوصا وقتی تمرکز اصلی اونا پول باشه.

این تحقیق ادامه پیدا کرد تا نشون بده پول چطور بر رفتار افراد تاثیر می‌گذارد. واسه این منظور از همون گروه‌های شرکت‌کننده استفاده کرد تا محبت و خدمت رو در اونا بسنجد. وقت یه نفر که انبوهی از پرونده و کاغذ و مداد و خودکار از مقابلشان رد می‌شد و به طور اتفاقی وسایل خود رو زمین می‌انداخت، گروهی که پول به اونا یادآوری نشده بود، کمک بیشتری می‌کردن. گروهی که پول به اونا یادآوری شده بود، نه تمایلی به کمک کردن داشتن و نه کمک گرفتن.

۳. برداشت از خود

مقدار پولی که در می‌بیارید میتونه بر نگاه شما نسبت به خودتون و دیگران اثر بگذارد. در تحقیقی که در آگوست ۲۰۱۳ در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی به چاپ رسید، از آدما خواسته شد تا چیزایی مثل طبقه اجتماعی، ژنتیک و حتی IQ رو درجه‌بندی کنن. در بررسی نتایج، اینا بعنوان حس «ذات طبقه اجتماعی» تعریف شدن، این ایده که فرق‌های بین طبقات اجتماعی طبق هویت و ژنتیکه نه محیط.

ثروتمند‌ترین شرکت‌کننده‌ها کسائی بودن که عمیق‌ترین حس ذات طبقه اجتماعی رو داشتن. افراد فقیر معمولاً باور داشتن که طبقه اجتماعی ارتباطی با ژن‌ها نداره – یعنی هرکسی میتونه پولدار یا فقیر باشه. از طرف دیگر افراد پولدار بیشتر باور داشتن که ثروت جزئی از ژنتیک و هویت افراده، یعنی طبق شرایط و وضعیت فردی و رفتارهایشان پولدار شدن. اونا همچنین باور داشتن که زندگی کم و بیش عادلانهه و آدمها چیزی که شایسته‌شانه به دست می‌بیارن.

۴. اخلاقیات

وقتی می خواهید مالیات پرداخت کنین، رقم دقیقی از درآمدتان ارائه می کنین یا تصور می کنین اگه اعداد رو کمی پایین‌تر بیارید اشکالی نداره؟ تو یه تحقیق که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، از آدما سوال شد ثروت و طبقه اجتماعی بالاتر میتونه احتمال بروز رفتارهای غیراخلاقی رو در فرد بالا ببرد؟

از پیشی گرفتن غیرمجاز از اتومبیلی دیگر گرفته تا تقلب کردن در بازی یا برداشتن شکلات بیشتری که تعارف می‌شه، شرکت‌کننده‌های پولدارتر کسائی بودن که احتمال قانون‌شکنی در اونا بیشتر بود، حتی وقتی محققان به اونا خاطرنشان کرده بودن که اگه شکلات بیشتری بردارند، شکلات کمتری واسه بچه‌ها می مونه. محققان این تحقیق، پاول کی. پیف و همکاران، اشاره می کنن که کسانیکه تصور می‌کردن متعلق به طبقه اجتماعی بالاتری هستن، رفتارهای غیراخلاقی بیشتری از خود نشون دادن، مخصوصا وقتی نشانی از ثروت معرفی شده باشه مثلاً زدن به یه عابر پیاده تو یه اتومبیل لوکس.

این رفتار در این تحقیق “زیاده روی در نفع شخصی” نام گرفت، ایده‌ای که می‌گوید کسانیکه ییشترین پول رو دارن یا متعلق به طبقات بالاتر جامعه هستن، بیشتر به «این واسه من چه سودی داره» فکر می کنن. اونا همیشه به دنبال گرفتن نفع بیشتر هستن. این تحقیق نشون می ده که این افراد رهبران کاری فوق العاده ای می‌شن چون معمولاً بیشترین تلاش رو واسه بهره‌وری از یه قرارداد یا کار به کار می‌بندند.

۵. اعتیاد

اعتیادهای مختلفی به این دلیل شروع می‌شن که فرد از یه نوع رفتار خاص یه واکنش مثبت میگیره. چه حس خوبی باشه که از خرید کردن می‌گیرید یا ترسی که از قمار کردن میاد. اینکه دوباره و دوباره واسه گرفتن همون نتیجه به دنبال اون رفتار برید، میتونه باعث بروز یه جور اعتیاد شه. به این «اعتیاد رفتاری یا فرآیندی» میگن – رفتار وسواسی که با وابستگی به یه ماده‌مخدر انگیزه‌دهی نمی‌شه، بلکه با فرآیندی که به نتیجه‌ای مثبت منجر می‌شه.

پول درآوردن میتونه واسه خیلی‌ها اعتیادزا باشه. تیان دایتون، روانشناس بالینی اخطار می ده که یه حساب پس‌انداز پر یا اون چک مبلغ بالا میتونه به تنها هدف یه انسان تبدیل شه. اون اخطار می ده، حس مثبتی که بعد از گرفتن پول ایجاد می‌شه میتونه ماده‌ای شیمیایی در مغز ایجاد کنه که حس خوبی داره. درمقابل، میتونه باعث مشغولیت شدید به پول شه و در روابط بیرونی فرد اخلال ایجاد کنه.

حرف آخر

مهم نیس که پولدار به دنیا اومده باشین یا در لاتاری برنده شده باشین، پول میتونه بر رفتار شما اثر بگذارد و بعضی از این تاثیرات می تونن ذاتاً منفی باشن. بااینحال با باخبر شدن از تله‌های اجتماعی پول، مثل از دست دادن محبت، اختلاف بین طبقات اجتماعی، تنهایی و انحطاط اخلاقیات، می تونید از خودتون در مقابل بعضی تاثیرات منفی پولدار بودن محافظت کنین. پایبند شدن به بخشش و کارهای خیریه و بزرگ‌تر کردن دایره اجتماعی‌تون و داشتن دوستانی از طبقات مختلف جامعه و سطوح درآمد متفاوت میتونه به شما کمک کنه با پولتان کاری مثبت انجام بدید.

بااینکه دلایل خیلی نشون می ده که پول آدمها رو تغییر می ده، اما ممکنه اندازه شما متفاوت باشه. عوامل اجتماعی-اقتصادی زیادی مثل سن، نژاد، سطح تحصیلات، محل و نگاه شخصی نسبت به پول میتونه نتایج این تحقیقات رو منحرف کنه. درسته که «پولدار» به شمار رفتن میتونه طرز فکر شما رو تغییر دهد اما نمیتونه ژنتیک، هویت، تلاش یا تاریخچه خانوادگی‌تون رو عوض کنه. در آخر، ایدآل‌ها و ارزش‌های شما خیلی بیشتر از حساب بانکی‌تون معرف شماست.
شما چه فکر می کنین، فکر می کنین پول آدم‌ها رو تغییر می ده؟
پولدار شدن یا پولدارتر شدن، ممکنه بی‌بزرگ نمایی دغدغۀ اصلی یا دست‌کم یکی از نگرانی‌های مهم آدم‌های این روزگاره. واسه پرداخت قبض‌های خدمات مختلف گرفته، خریدن مایحتاج زندگی، خورد و خوراک، تحصیل و آموزش، مسافرت و تفریح، خریدن چیزایی که دست داریم و…، نیاز به پول داریم. اما زیاد اوقات خواسته‌های ما بیشتر از مقدار پولیه که موجود داریم، و خیلی از ما مُدام در این فکریم که چطور می تونیم سریع‌تر پول زیادی به دست بیاریم واسه برآورده کردن خواسته‌هامون.

شاید همین حالا شما فهرستی از خواسته‌های مادی خود نوشته باشین. اگه ننوشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم همین حالا چند دقیقه‌ای وقت بذارین و این فهرست رو بنویسید.

واسه برآوردن خواسته‌های فهرست خود چقدر پول لازم دارین؟ یه میلیون تومان؟ ۱۰ میلیون تومان؟ ۱۰۰ میلیون تومان؟ یه میلیارد تومان؟ خیلی بیشتر از اینا؟

واسه این‌که این مطلب رو قابل لمس‌تر و خوشایندتر کنیم، بیایید یه بازی بکنیم:

خیال کنین کل موجودی‌تون بعد از این‌که به‌اصطلاح خودتون رو تکوندید، همین حالا ۱۰ میلیون تومانه. و خیال کنین شما ۳۰ میلیون تومان لازم دارین تا به یه‌سری از خواسته‌های مادی خود که دوست دارین خیلی سریع برآورده شن، دست پیدا کنین. یعنی الان شما ۲۰ میلیون تومان کم دارین. بیایید خیال کنیم که شما می خواهید یه ماشین ۳۰ میلیون تومانی بخرید. تا به حال ماشین نداشته‌اید یا ماشین فعلی‌تون دیگر حالتان رو به هم می زنه؛ دلتان می خواد پشت رُل یه ماشین نوِ خوشگل صفر کیلومتر بنشینید. ۳۰ میلیون تومان هم که خیلی پولی نیس؛ هست؟ 🙂

و خیال کنین شما ماهی یه میلیون تومان حقوق می‌گیرید. ممکنه شما حقوق خود رو طبق پیشنهاد مکتب کمال تقسیم‌بندی می کنین.

اما با این ماهی یه میلیون تومان، چطور می تونید این فاصلۀ ۲۰ میلیون تومانی رو پر کنین؟ از یه طرف تشنگیِ ماشین نو رو دارین، و از طرف دیگر هر چه فکر می کنین راهی نمی‌یابید که ۲۰ میلیون تومان رو سریع جور کنین. زمان به‌سرعت می‌گذرد و شما کلافه شده‌اید… ماشین، ماشینِ عزیزم، چجوری تو رو بخرم؟!

هر چه فکر می کنین… راهی نیس. اما حتما راهی هست. جمله‌ای هست که می‌گوید هر وقت فکر می‌کنی دیگر راهی نیس، بدان ده‌ها و صدها و هزاران راه دیگر هنوز هست.

اما چه راهی؟

وقتی در زومیت محصول جدیدی معرفی می‌کنیم و از امکانات خوش آب و رنگ اون می‌گوییم، از توان مالی خود گله می‌کنیم، واسه خریداران آینده‌ی اون جنس آرزوهای خوب نموده و به دنبال راهی می‌گردیم تا به سرعت پولدار شده و به رویاهای گیک‌وار خود برسیم. درسته؟! باشه حالا دست به کار شدیم و با جمع بیاری چندین راه حل کاربردی و در دسترس، تلاش کردیم راه رو واسه کسب درآمد بیشتر روشن‌تر کنیم.

خرید کتب دست دوم:
550px-58095-1

فهرستی از کتابهای مورد نظرتون رو تهیه کرده و به سراغ کتاب فروشی‌ایی که کتب دست دوم دارن برید. می تونید قیمت ارایه شده از طرف کتاب فروشی‌ها رو با سایت‌ایی که کتب دست دوم ارایه می کنن، مقایسه کرده تا انتخاب بهتری داشته باشین. اگه کتابی با قیمت مناسب پیدا کردید درنگ نکنین، کتاب رو خریده و بعد با قیمتی بالاتر در سایتها به حراج بذارین. بهتره طرف احتیاط رو نگهدارید، چون که ممکنه مدیران کتابفروشی‌ها چندان از این روش درآمد زایی شما راضی نباشن.

شرکت در حراجای خونگی:
2

اگه شم اقتصادی خوبی دارین و یا از نعمت چشمانی تیزبین در تعیین کیفیت اجناس بهره مندید، پیشنهاد ما به شما شرکت در حراج‌های خانگیه. جایی که شما می تونید اجناس تقریبا نو رو با قیمت‌ایی مناسب پیدا کنین.

تعمیر اشیا کهنه و دست دوم:
3

کاغذ سنباده، لاک الکل و رنگهای روغنی تنها چیزهاییه که به اون نیاز دارین، تا مبلمان یا میز تحریری قدیمی و فرسوده رو، به اجناسی لوکس و نو تبدیل کنین. پس فرصت رو از دست ندید، دست به کار شید و ذوق هنری و خلاقیتتان رو به همه نشون بدین.

بازسازی آپارتمان و خونه:
اگه در کارهای فنی مهارت دارین، طراح قابلی به شمار می‌روید و یا اطلاعات گسترده ای از عناصر مهم در مهندسی ساختمان دارین، دره های پیشرفت به رویتان بازه. تنها چیزی که نیاز دارین، مقداری پول و اراده ایه آهنین. آستینا رو بالا بزنید. مطمئن باشین سود زیادی در انتظار شماس. می تونید به سراغ تعمیر خونه مشتری‌ها برید یا کارهای مربوط به خونه‌ی خودتون رو بکنین و از چنگال هزینه‌های زیاد تعمیرات و نگه‌داری بگریزید.

شرکت داوطلبانه در آزمایش‌های پزشکی:
4

بی‌تعارف، اگه این شجاعت رو در خود سراغ دارین که به استقبال ناشناختها برید، مورد بالا رو به شما پیشنهاد می‌کنیم. بعضی از پژوهشگران به دنبال داوطلبانی هستن تا داروها و یا درمان‌های جدید رو بروی اونا آزمایش کنن. بعضی وقتا این درمان‌ها مشکلات جانبی هم دارن. می تونید به سراغ اون دسته از آزمایشات برید که مشکلات خطرناکی به دنبال ندارن. در این صورت هم در ارائه یه درمان جدید واسه مریضی‌های خطرناک یا بعضی وقتا صعب‌العلاج شرکت کردین، هم پول خوبی بدست می‌بیارید.

برنامه نویس شید:
برنامه نویسی و پیشرفت‌ی اپلیکیشن‌های کاربردی واسه شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی و غیر دولتی و تولید اپلیکیشن‌های تحت وب، بهترین شغل سال ۲۰۱۲ بوده و ممکنه تا پایان امسال هم نتایج مشابهی رقم خواهند خورد.

در خیلی از کشورهای دنیا، مخصوصا‌ کشورهای در حال پیشرفت مثل ایران، نسبت تعداد برنامه نویسان تحصیل کرده به خواسته بازار کار، کم‌تر از ۲۰ درصده. در آمریکا، یه‌میلیون شغل در ارتباط با برنامه نویسی و طراحی اپلیکیشن هست، در حالی که متخصصان این بخش تنها سیصد‌هزار نفر هستن.
در ایران، شرکت‌های کوچیک و بزرگ، تجار و ارائه کنندگان خدمات جورواجور، واقعیت امر رو پذیرفته و قبول کردن که بی وب سایتی رسمی یا حتی یه اپلیکیشن موبایل، در تبلیغ کار و کاسبی و فروش جنسا‌شون موفقیت زیادی نخون داشت.
پس اگه عاشق فناوری هستین و از نعمت صبر و حوصله برخوردارید، دیگر اتلاف وقت جایز نیس.
تقریبا ۶۰ درصد از زبون‌های برنامه نویسی محبوب که زیاد کامپایلری هستن، براساس زبون C نوشته شدن. پس با یادگیری اولین زبون C مثل مثل Java، یادگیری زبون‌های بعدی خیلی آسون‌تر میشه. #C++ ،Python ،C، جاوا اسکریپ و حتی PHP، همه از نظر ساختار گرامر (Syntax) و معنایی (Semantic) صورت ها مشترک و شباهت‌های خیلی دارن.

فروش عکس‌های هنری:
5

یه دوربین مناسب و شناخت کافی از رنگ، نور و ترکیب بندی، شما رو به عکاسی موفق تبدیل می کنن. شما می تونید با بهره‌گیری از فاکتورهای بالا به عکاسی واسه مجلات و یا سایت‌ها بپردازید. عکس‌های شما می تونن حتی در معرفی و فروش جنسا شرکت‌ها و مغازه ها مورد استفاده قرار گیرند. به دنبال سوژهای بکر و جدید برید. صحنه‌ایی از زندگی روزمره مردم معمولا فروش بالاتری دارن. به شکار لحظه ها برید و هیچوقت نا امید نشوید.

طراحی صفحات وب:
6

دو عنصر کلیدی واسه موفقیت در این کار، حس زیبایی شناسی و آشنایی با نرم افزارهای طراحی هستن. اگه این دو موهبت به شما ارزانی شده، دست به کار شید و با طراحی پس زمینه ایی قشنگ و شگفت انگیز واسه صفحات رسانه‌های اجتماعی، لوگو و آیکون‌های کامپیوتر، آینده خود رو دگرگون کنین. به اصول طراحی رابط کاربری (UI) و کاربرد پذیری (Useability) توجه ویژه‌ای داشته باشین. اگه در برنامه‌نویسی کامپیوتر مهارت دارین و یا هدف یادگیری اون رو دارین، به طور جدی به طراحی صفحات وب فکر کنین.
ممکنه خیلی از شما خوانندگان عزیز، در زندگی‌تون حتی یه خط کد هم ننوشته باشین. مشکلی نیس. جاوا اسکریپت، میتونه شروع خیلی خوبی واسه ورود به دنیای کدنویسی باشه. چون که هم محبوب و پرکاربرده، هم راه رو واسه یادگیری دیگر زبون‌های برنامه نویسی یا نشونه‌گذاری مثل HTML صاف می‌کنه.

ساخت صنایع دستی:
7

حتی اگه به میزانی کم، با صنایع دستی آشنایی دارین، واسه فروش محصولاتتان در سایت‌ها اقدام کنین. دودلی نکنین، هر چقدر جنسای شما سخت تر و همراه با ظرافت و زیبایی بیشتری باشن، درآمد حاصل از اونا هم بیشتر هستش. به کیفیت محصولاتتان توجه کنین. کسی چه میداند، شاید روزی کارو کسب پر رونق‌تری در این مورد بدست بیارین.
سفالگری، جنسا حصیری و چوبی و هرچیزی که به فکرتان برسد، میتونه یه منبع درآمد زایی خوب باشه. این رو دیده‌ام که می‌گویم! برگذاری نمایشگاه یا گالری رو اقدامی با هوشمندی بدونید. اگه برنامه نویس هستین، یه سایت راه اندازی کنین و جنسا تولیدکنندگان محلی رو تبلیغ کنین. راه‌های زادی هست. فقط باید ایده‌ها رو عملی کنین.

شرکت در آموزش و تحقیقات مربوط به بازاریابی:
بازاریابی، به شناخت نیاز و خواست مشتری در نقاط مختلف دنیا، بررسی و بررسی بازارهای محلی و جهانی و پیشنهاد بهترین‌ راه‌کارهای تجاری و صنعتی ممکن واسه مجبور کردن مشتری به پرداخت پول بیشتر گفته می‌شه. در اصل این گزینه به معنای تجارتی گسترده با جنسای مختلف و خدماتی گستردهه، بدون اینکه خود علم و یا اطلاعات خاصی درباره این جنسا داشته باشین. واسه موفقیت در این حرفه شما به ذهنی قوی و حافظه ای قوی واسه به یاد بیاری تموم جزییات مربوطه نیازمندید. همچنین نیازمند حمایت مالی مناسب واسه پشت سر گذاشتن اولین تجربیات فروشندگیتان هستین. بعد از اون کافیه منتظر موفقیت بمونید و از اون لذت ببرین.

گزارش نویسی درباره جنسا:
همه با سایت‌های محبوب فناوری آشنا هستین که جنسا جدید رو بررسی می کنن، مطالب آموزشی تهیه می کنن و به گزارش آخرین اخبار روز می‌پردازند. نمونه بارزش، همین خود ما در زومیت.

خیلی از شرکت‌ها مبالغی بالاتر از چیزی که شما واسه خرید یه جنس می‌پردازید واسه فروش اون محصول هزینه می کنن. مروری بر جنسا راهیه عالی واسه مقایسه جنسا با همدیگه، بی نیاز به توضیح طولانی و بی‌فایده در توضیح اونا به صورتی جداگونه.

راه اندازی سایت:
شک نداشته باشین، رقابت در دنیای آنلاین خیلی تنگاتنگه. اما چیزی که یه وبلاگ یا یه سایت رو از بقیه جدا می‌کنه، وقت و اشتیاقیه که نویسنده اون، صرف می‌کنه. بدین صورت شما قادرید، خدمات بهتری به مشتریان‌تون ارایه بدین.

کار و کاسبی کوچیکی رو شروع کنین:
شورو شوق زیاد تو یه کار و کاسبی معمولا به معنای ارایه جنسا بهتر و خدماتی گسترده تر می‌باشه. نگران شروع کار نباشید، تنها لازمه همیشه به روز بوده و به علایق عموم مردم توجه کنین. شاید شما ندانید، اما خیلی از مردم ممکنه به دنبال همون جنسا و یا خدماتی باشن که شما ارایه می کنین. با تشکری ویژه از اینترنت، امروزه آگاهی رسانی درباره جنسا کاری آسون به حساب میاد. واسه راه انداختن مغازه آنلاین‌تون می تونید سایتی شخصی ایجاد کرده و یا از سایت‌ایی شبیه مانند ebay استفاده کنین.

انجام کارهای کوچیک مربوط به منازل:
کارهایی مانند کوتاه کردن چمن‌ها، رسیدگی به باغچه‌ها و یا هرس درختان مشاغلی جالب هستن. اگه در انجام وظایفتان کوتاهی نکنین، مشتریان دایمی خواهید داشت که همیشه به خدمات شما نیازمندند. همچنین می تونید علاوه بر انجام اونا در هزینه ها هم صرفه‌جویی کنین. به عنوان مثال از شاخ و برگ گیاهان برا ی گرم کردن منزل در زمستون و یا از برگ‌های کاج واسه گرم نگهداشتن ریشه گیاهان گلدانی‌تون استفاده کنین.

کمک به سالمندان:
7

با مراجعه به انجمن‌ها و یا افراد مطلع با افراد سالمندی که در همسایگی‌تون زندگی می کنن، آشنا شید. شما می تونید کارهایی مانند خرید، رسیدگی به کارهای منزل و باغچه و یا رفتن به ادارات و پرداخت قبوض رو واسه اونا انجام بدید. یکی دیگر از فایده‌های این آشنایی‌ها، پیشرفت روابط و دوستی‌های عمیق‌تر هستش.

کشاورزی و کشت جنسا ارگانیک:
8

این روزها و با توجه به روش‌های جدیدی که واسه کشاورزی و دامداری به وجود آمدهه، جنسا ارگانیک و طبیعی، از جاگاه ویژه‌ای پیش مصرف کنندگان برخوردارن. ساخت یه گلخانه مجهز، استفاده از کودهای گیاهی، پرهیز از سم پاشی تکراری و استفاده از روش‌های سنتی کشت محصول مثل راه‌هاییه که واسه حصول بهترین نوع جنسا پیشنهاد می‌شه.

فروش لوازم کهنه و وسایل بادآورده:
9

شاخه های هرس شده درختان رو خشک کرده و بیارایید. شما می تونید اونا رو به شکل آنلاین بفروش برسونین. باورکنید یا نه، خیلی از مردم از این شاخه ها در پروژه های مربوط به صنایع دستی استفاده میکنند. واقعا خیلی از چیزایی که شما ممکنه دوبار به اونا نگاه نکنین، به وسیله مردم و به شکل آنلاین سفارش داده می‌شن. شما همچنین می تونید شاخه های درهم پیچیده گیاهان رو هم خیلی راحت بفروشین. از این شاخه ها در تهیه دسته گل استفاده می‌شه. میوه‌های کاج هم که هر ساله در فصل پاییز بر زمین میریزند مثال خوب دیگریه. از این میوه ها در صنایع دستی و کارهای هنری استفاده شایانی می‌شه. اگه در کنار دریا زندگی می کنین به جمع بیاری سنگ، مرجان، صدف و یا هر ره بیاره دیگر دریا برید. خیلی از یافتهای شما در تزیین اکواریوما مورد استفاده قرار میگیره. و در آخر اگه به هیچکدام این موردها دسترسی ندارین، جای هیچ نگرانی نیس. شما می تونید با پرداخت مقداری پول جنسای دیگران رو خریداری کرده و از این مواد نپخته آثار هنری شگفت انگیزی ایجاد کنین. خیلی از مردم خوشحال می‌شن کسی رو استخدام کنن تا این جنسا رو واسه اونا تهیه کنه. پس شمام از راه جمع بیاری این مواد و هم از راه فروش اون‎‌ها سود می برین.

به تابلوی تبلیغاتی متحرک تبدیل شید:
10

بعضی از آدما ماشین‌های خود رو به تابلوهای تبلیغاتی متحرکی تبدیل کرده و از این راه درآمد زیادی بدست می‌بیارن. البته میزان این درآمد به وسعت شهرمحل زندگی و همین‌طور مسیرهای حرکت اون‌ بستگی داره. می تونید در ازا دریافت پول تی شرت‌ایی با شامل تبلیغاتی به تن کرده و جنسا خاصی رو تبلیغ کنین.

اجاره فضاهای بی استفاده:
11

اگه شما یه فضای بی استفاده مانند پارکینگ، اتاق‌های خالی و یا حتی یه قطعه زمین دارین که الان واسه شما کاربرد خاصی ندارن، می تونید اونا رو اجاره داده و از افزایش درآمد ماهیانه خود لذت ببرین.

مشارکت با دیگران:
بعضی وقتا واسه افرایش درآمدتان، تنها کافیه در کار و کسب دیگران شریک شید. بدین معنا که دیگران رو تشویق کنین تا جنسا و خدمات خود رو از راه راه های ارتباطی که شما برایشان فراهم می کنین، تبلیغ کنن. راه های زیادی واسه مشارکت شما دراین راه هست. شما می تونید با استفاده از سایت شخصی، صفحات وب و هم وبلاگ شخصیتان در این‌باره اقدام کنین. همچنین می تونید با استفاده از ویدیوهای تبلیغاتی به معرفی جنسا و خدمات بپردازید. پیشنهاد ما به شما، از حس شوخ طبعیتان در تهیه این ویدیوها بیشترین استفاده رو ببرین.

یه مغازه سی دی فروشی راه بندازین:
12

بی‌معطلی به سراغ حافظه کامپیوترتان برید. حتما هزاران برنامه جالب برروی هارد دیسکتان هست. موزیک، فایلهای تصویری، پوشهای عکس و … .دست به کار شید و اولین قدم در راه تاسیس یه مغازه کوچیک ولی موفق رو وردارید. حالا هم از فروش این سی دیای اورجینال درآمد زیادی دارین و هم، با هم به حافظه کامپیوترتان استراحتی داده اید. اگه مجموعه های با ارزشی دارین، واسه کسب درآمد بیشتر اونا رو جداگونه به فروش برسونین. البته گزینه های تشویقی فراموش نشه. موفق باشین.

فروش اعضای بدن (اصلا پیشنهاد نمی‌شه) :
13

خیلی از ما با این تیتر آشنایی داریم. باید به این دقت کنیم که به نظر میرسد روش بالا، امروزه به یکی از پرطرفدارترین روش های کسب درآمد (کمه کم در کشور ما) تبدیل شده. اما جدا از بحث درستی یا نادرستی این کار، شما می تونید با فروش بافت‌ها و مایعات بدنتان کسب درآمد کنین. به عنوان مثال اگه موهای بلند، پرپشت و سالمی دارین می تونید اونا رو به آرایشگاهها و یا مرکزها دیگرمربوط به زیبایی فروخته و بسته به رنگ، سلامت و بلندیشان مبلغ مناسبی دریافت کنین. این مسئله در مورد بقیه اندامها و هم خون و پلاسما هم صدق میکند.

شغل‌تون رو عوض کنین:
اگه در مورد کاری آینده روشنی پیش رو نداشته ، یا جای هیچ پیشرفت و پیشرفتی ندارین، با وقار کامل استعفا داده، به دنبال شغل مناسب‌تری بگردید. پیشنهادات کاری دیگر رو بررسی کنین، با توجه به حقوق امتیازات و بقیه امتیازات شغلی، گزینه مناسبی انتخاب کنین. علایق خود رو در نظر گرفته و بی واحمه وارد گود شید.

به قانون عرضه و خواسته توجه کنین:
14

زیاد ما با این قانون آشنایی داریم. هر جنس یا خدمتی که به میزان کم ارایه ‌شه پرطرفدارتر از انواعیه که به صورتی گسترده ارایه می‌گردند. این یه قانون طلاییه، که توجه به اون به موفقیت شما در هر زمینه ای می انجامد. اگه شما به حرفه و یا تولید کالای خاصی علاقه دارین و با هم افراد دیگری هم به همین امور علاقمندند، یا اون رو به شکل تفننی انجام میدن، واسه کسب موفقیت و امنیت مالی و شغلی به تلاشی گسترده و جنگ‌ای جانانه تر نیازمندید. یعنی بهتراست به سراغ کاری برید که مهارت شما در انجام اون از زیاد افراد بیشتر بوده و تعداد رقبایتان کمتر باشه. این رمز موفقیت شماست.

اگه هدفتان کسب درآمد کافی پیش از بازنشستگیه:
15

پیشنهاد می‌کنیم مشاغل مختلف رو مقایسه کرده، مشخص کنین کدوم کارفرما در ازای کار سخت‌تر حقوق بالاتری می‌پردازد. توجه داشته باشین که اگه کاری سخت با ساعات استراحت کمتر انتخاب کنین، در مدت زمان کمتری به سرمایه کافی دست می‌یابید، ولی حتما لذت زیادی از ساعات کاری تون نخواهید برد. ولی اگه به دنبال رضایت شغلی بوده و حفظ وضعیت فیزیکی ایده‌آل هم واسه شما دارای اهمیته کار مورد علاقه تون رو پیدا کنن. اما در نظر داشته باشین که همیشه کسب موفقیت نیازمند اراده ای قوی و هدف گذاری نشونه.

وقت طلاست:
16

این جمله سرمشق زندگی بنجامین فرانکلین بود، دیپلمات، ژورنالیست، مخترع و سیاستمدار نامی آمریکا. توانایی شما در زمان دقیق و جلوگیری از پارگی امور و برنامه هاتون عامل کلیدی در جلو بردن اهداف و در آخر درآمد زایی شماست. چه کارمند باشین و چه کارفرما، به زمان بندی اهداف و مسیولیت‌هاتون توجه کنین. همیشه از خود سوال کنین کدوم فعالیت به افزایش سرمایه شما کمک می‌کنه و کدوم یه تنها باعث اتلاف وقت و انرژیه. افزایش تمرکز شما روی موردها مشخص و از پیش تعیین شده، باعث جلو بردن سریعتر پروژه ها و پس سوددهی سریعتر اونا میشه.

میزان خود رو زیاد کنین:
اگه شما ارایه دهنده خدمات، جنسا و یا دارای مهارتهای خاصی هستین که مشتریان زیادی داشته ولی به منابع زیادی نیازمند نیس، درآمد خوبی خواهید داشت. ولی متاسفانه افراد زیادی هستن که علی خلاف میل این امکانات سود زیادی نمیبرند. سوال اینه چرا؟ جواب ما در این نکته خلاصه می‌شه که چه این افراد واسه خود کار کنن و چه واسه دیگران، متواضع‌تر و یا به عبارتی کمروتر از اون هستن که خواسته کننده دستمزدی برابر وقت و انرژی که صرف می کنن، باشن. اگه شما خود کارفرما هستین اولین کاری که باید انجام بدید اینه که مطمئن شید مشتریان شما به اندازه وقتی که واسه اونا صرف می کنین، هزینه پرداخت کنن و اگه واسه دیگران کار می کنین، خواسته افزایش حقوق و امتیازات و یا یه ترفیع شغلی خواسته چندان غیر معقولانه ای نخواد بود. در بازار رقابت به میزان سود خود در مقایسه با دیگر رقبا توجه کنین و اگه این سود پایینه، برابری قیمت با خدمات یا کالاهایی که ارایه می‌بدین رو بازبینی کنین. در آخر اگه واقعا پتانسیل لازم رو در خود نمی‌بینید، بیشتر تلاش کنین، یاد بگیرین و از ایجاد ارتباطات تاثیرگذار با افراد صاحب نام و با نفوذ غافل نشوید.

تجدید نظری در معنای رفاه:
زیاد مردم از این حقیقت که، زیاد افراد ثروتمند، دکتر، وکیل و یا سرمایه گذاران بزرگ با خونه‌های باشکوه و ماشین‌های گرانقیمت نیستن، شگفت زده می‌شن. واقعا اونا مردها و زنانی هستن که زندگی به مراتب آسون تر از میزان ثروتشان رو می‌گذرانند و واقعا چرا؟ جواب این سوال راحته!. شاید شمام این مثل رو شنیده باشین که پول، پول می بیاره. باید به این دقت کنیم که اگه این افراد سرمایه‌های خود رو صرف ظواهر زندگی کنن، در رسیدن به سرمایه و سود بیشتر ناکام خواهند بود. شما به جایی نخواهید رسید اگه در جیبتان سوراخ بزرگی داشته باشین. فراموش نکنین که افزایش درآمد حتما به معنای رفاه بیشتر نیس. پس انداز فراموش نشه: به هر میزانی که پس انداز کنین به همون میزان به سود و سرمایه خود می‌افزایید. وقتی به هر میزانی که درآمد کسب می کنین به همون مقدار بر مالیات شما افزوده میشود، عاقلانه‌تر اینه که بخشی از درآمدهای خود رو پس انداز کنین.

راه کارهایی واسه کاهش مالیات:
به هر میزان که مالیات شما کاهش پیدا می‌کنه، بر درآمد شما افزوده می‌شه. واسه کاهش مالیاتتان، کافیه تا جایی که امکان داره از منابع خود استفاده کنین. خونه ماشین و ملزومات اداری وغیره. به تموم مواردی که شما رو در کاهش میزان بیمه کمک می کنن توجه کنین. از قوانینی که به پیشرفت تجارت وسرمایه شما کمک می کنن غفلت نکنین، مخصوصا اگه درآمدزایی بیشتر، هدف شماس. توجه به برنامه‌های در ارتباط با بازنشستگی: اگه واسه یه شرکت یا اداره کار می کنین، تا امکان داره سعی کنین از برنامه ایی که واسه زمان بازنشستگی کارمندانشان درنظر دارن مطلع شید. اگه خوش شانس باشین، حتما از فایده های بازنشستگی خوبی بهره مند می‌شید. این امتیازات حتی می تونن در مورد مالیاتی هم مفید بوده، کمک کنن تا زمان طولانی تری از خرج کردن پولتان لذت ببرین. واسه بهره بردن از این امکانات از حالا به فکردوران بازنشستگیتان باشین.

به میزان دارایی و بدهکاریای خود توجه کنین:
17

در اصل میزان پولی که در جیبتان می‌گذارید و یا از اون برمی‌دارین مشخص کننده میزان دارایی و میزان بدهکاری شماست. شما خونه خود رو دوست ‌دارین و واسه بهتر شدن اون هزینه می کنین. چه بسا میزان این هزینه از سرمایه شما بیشتر باشه و به یه جور بدهکار شید. ولی باید دید که این هزینه ها به شکلی مناسب به وسیله همین خونه جبران می شن. بهتره پول خود رو در فعالیتهای که سود بیشتری دارن هزینه کنین و بی جهت واسه امور بی‌اهمیت بدهکار نشوید. این به یه جور پس انداز هم به شمار می آید. درآمد خود رو در فعالیت‌ایی مانند بازار بورس، مشارکت در اختراعات و حقوق مربوط به کپی رایت سرمایه گذاری کنین. سرمایه خود رو به کار انداخته و از افزایش دارایی‌های خود لذت ببرین. به قدرت خرید خود و به میزان تورم توجه کنین. ارزش پول شما به میزان تورم وابستهه. هر چه تورم بالاتر برود از ارزش پول شما کم می‌شه. واسه تسلط به زمان و تورم، بهترین کار سرمایه گذاری در مورد های مناسبی مثل بازار بورس و یا بقیه فعالیتهاییه که در برابر افزایش میزان تورم از دارایی شما محافظت می کنن.

بازار بورس این روزها خیلی داغه:
مدتیه که سرمایه گذاری در معاملات بورس، به شغلی پرسود بدل شده. اما هیچ چیز رو نباید به شانس واگذار کرد. تحقیق کنین، از حرفه‌ای‌ها نظر بخواهید و با آگاهی کامل اقدام کنین.

نوجوانان:
به والدین خود در کارهای خونه، تعمیرات منزل و هرچیزی که از عهده‌تون بر میاد کمک کنین. پول‌های توی جیبی رو پس انداز کرده و سعی کنین از همین حالا، سرمایه گذاری رو امتحان کنین. به دنبال یادگیری علوم مختلف باشین و هیچوقت از درس غافل نشوید.
در چند روز باقی مونده تا پایان فصل تابستون، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های پاییزه‌ی زیادی برگزار می‌شه که می تونید در اونا به فروش جنسا خوراکی محبوب و باب‌میل مشتریان بپردازید.
سعی کنین از همین حالا، انجام کار با آخر دقت و پشت کار زیاد رو سر لوحه زندگی خود قرار بدین و به فکر آینده باشین. دورنمایی از اون چه می خواهید در سال‌های آینده داشته باشین، شغل‌تون و ایده آل‌های زندگی خود ترسیم کنین و برنامه ریزی مناسب رو از یاد نبرید.

نظر شما در این باره چیه؟

بعضی وقتا شروع پس انداز و مدیریت هزینه ها خیلی سخته. یافتن راهی واسه ذخیره پول و اجرا و ادامه‌ی اونم سخت مثل اینکه. اما با این حال اگه از روش درست وارد شید، به طور حتم می تونید به اهداف خود برسید. در ادامه ما ۸ راهنمایی قدم به قدم آماده کردیم که به شما کمک می کنن یه طرح پس انداز مالی واسه خود اجرا کنین، طوری که بعد از اجرای اون خودتون هم شگفت زده می شید که چجوری پول هاتون اضافه آمدهه در حالی که تا قبل از این اینجور چیزی ممکن نبودهه.

۱- مخارج خود رو ثبت کنین
اولین قدم واسه اینکه بدونید چجوری پول‌های خود رو پس انداز کنین اینه که بدونید چقدر خرج می کنین؛ واسه یه ماه کامل، همه مخارج خود رو ثبت کنین. این بدان معناست که شما حتی باید پولی که واسه کرایه تاکسی، خرید روزنامه و یا یه قهوه پرداخت می کنین رو هم ثبت کنین. بهترین روش اینه که اول دسته بندی‌های مختلفی ایجاد کرده و هزینه‌های یه ماه رو به طور کامل در اون بیارید. واسه مثال دسته‌ی خودرو، مواد غذایی و … . و درون اون به شکل دقیق هزینه‌ها رو به شکل جزئی ثبت کنین. واسه راحتی می تونید از اپلیکیشن و نرم افزارا استفاده کنین. اپلیکیشنی مثل کیف پول آزمایش دقیقا این موردها رو در اختیار شما قرار می ده تا در هر لحظه و در هر جا بتونین هزینه‌های خود رو ثبت کنین.

۲- بودجه ای واسه خود در نظر بگیرین
حال که شما میدونید که تو یه ماه چه مقدار باید خرج کنین، می تونید یه سقف بودجه واسه خود در نظر بگیرین. خرج‌های خود رو تا جایی ممکن محدود کنین و یه مقدار از بودجه خود رو واسه موردها لازم در نظر بگیرین و اون رو پس اندازه کنین. به یاد داشته باشین بعضی از هزینه ها هستن که در هر ماه صورت نمی‌گیرند، واسه مثال بررسی موتور خودرو در هر ماه انجام نمی شه و این پس اندازه لازم واسه اینطور موردها لازمه.

۳- طرح صرفه جویی در هزینه ها و پس انداز
حال که هزینه های خود رو می دانید و سقف بودجه شمام نشونه می تونید ۱۰ تا ۱۵ درصد از درآمد خالص خود رو ذخیره کنین. اگه بودجه شما با خرج هاتون همخوانی نداره و بودجه تون کم آمدهه به مرحله اول باز گردید و از خرجای ماهانه خود کم کنین. واسه مثال از هزینه ای که واسه سرگرمیا در نظر گرفته اید و یا خرید مواد غذایی تا جایی ممکن بکاهید. بررسی کنین که می تونید مواد غذایی و لوازم مورد نیاز رو ارزون تر خرید کنین.

۴- هدفی واسه ذخیره پول هاتون در نظر بگیرین
تنظیم هدفی واسه ذخیره پول هاتون خیلی آسون تر از شروع پس اندازه. واسه خود هدفی در نظر بگیرین و وقتی واسه رسیدن به اون مشخص کنین. می تونید یه برنامه کوتاه مدت ۱ تا ۳ ساله در نظر بگیرین که در طول اون میزان معینی پول واسه خود پس انداز کنین.

شروع برنامه ریزی واسه ساخت یه صندوق پس اندازه که از راه اون بتونین هزینه های ۶ ما تا ۱ سال از زندگی خود رو تامین کنین( واسه زمان ایی لازم، مثال از دست دادن شغل)
ذخیره پول هاتون واسه یه تعطیلات و مسافرت
پس انداز واسه خرید یه خودرو
اهداف بلند یه مدت رو هم می تونید واسه خود داشته باشین، واسه مثال اگه فرزندی دارین می تونید هدف از پس انداز رو فرستادن اون به دانشگاه بدونید و یا خرید یه خونه خوب واسه آینده و یا حتی استفاده از پولای خود در زمان بازنشستگی!

۵-اولویتا رو انتخاب کنین
به طور حتم همه مردم اهداف مشترکی از پس اندازه پول‌های‌شون ندارن. پس تصمیم با شما هستش که کدوم هدف رو در اولویت خود قرار بدین تا به اون دست پیدا کنین. در این راه شما باید تعیین کنین که در بازه وقتی معینی به چه میزان پول نیاز دارین و برنامه ریزی دقیقی کرده تا در اون مدت به اون دست پیدا کنین. تا جایی ممکن روی داشته هاتون برنامه ریزی کنین و برنامه ریزی روی مواردی که الان وجود ندارن رو به آینده موکول کنین. ممکنه هدف شخصی از پس انداز راحتی در زمان بازنشستگی باشه و واسه شخصی دیگر خرید یه خونه و یا خودرو.

۷- میزان رشد پس اندازه خود رو تماشا کنین
هر ماه میزان رشد پس اندازه خود رو بررسی و زیر نظر بگیرین. این موضوع نه که باعث کمک به ادامه اجرای طراح پس انداز می شه بلکه می تونه کمک کنه تا مشکلات پیش بینی نشده رو رفع کنین. حتی شاید متوجه شید که می تونید به سرعت و مقدر بیشتری از پول خود رو ذخیره کنین.

در آخر شما با اپلیکیشن کیف پول آزمایش می تونید بودجه و هزینه های شخصی و خونواده ی خود رو ثبت و مدیریت کنین. این اپلیکیشن به شکل رایگان ازکافه بازار واسه اندروید و اپل استور واسه آی اون اس قابل دریافته.