عروسی

معیارهای یه تالار عروسی مناسب واسه مراسم عروسی

امکانات تالار پذیرایی

1-نورپردازی مناسب و قشنگ
2-داشتن پارکینگ عمومی
3-داشتن جایگاه قشنگ واسه عروس و داماد
4-سرویس دهی منظم و دقیق
5-داشتن اتاق پرو لباس بزرگ واسه خانما
6-داشتن فضا با اندازه مناسب واسه رقصیدن
7-اتاق عقد تمیز و به روز
8-دی جی که با اهنگای روز و مناسب مجلس رو خوشحال نگه داره

موقعیت و دسترسی شهری تالار پذیرایی

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما باید از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری ، وضعیت مناسبی داشته باشه. شاید مهمترین موضوع در انتخابتالار عروسی همین باشه. چون که مهمونا شما باید این راه رو طی کنن و اگه دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل : ترافیک و یا واقع شدن در خارج از شهر ، مشکل باشه باعث کلافه شدن و خستگی مهمونا شما میشه. از طرفی سعی کنین تالار یا باغ محل برگزاری عروسی رو در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنین چون که خود شمام باید این راه رو طی کنین و اگه این اماکن دور از هم باشن ، دیر در جشن خود حاضر می شید. هیچی بد تر از این نیس که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

ظرفیت سالن پذیرایی تالارعروسی

وسعت تالار یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما رابطه مستقیم با تعداد مهمونا شما داره. اگه تعداد مهمونا شما کم هستن ، سالن بزرگ و وسیع واسه برگزاری عروسی شما مناسب نیس چون که مهمونا شما در اون پراکنده می شن و عروسی شما خلوت و سرد مثل اینکه. پس در صورتی که تعداد مهمونا شما کم هستن ، یه سالن کوچکتر رو واسه پذیرایی در نظر بگیرین. در علاوه بر درهر صورت ، از مسئول تالار یا باغ سوال کنین که در صورت ضرورت صندلی اضافه واسه پذیرایی دارن یا نه؟

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشه . سالنای با سقف کوتاه دلگیر هستن و مهمونا احساس خفگی می کنن. سقف تالار از نکاتیه که حتما باید در هنگام انتخاب تالار محل برگزاری عروسی ، به اون دقت کنین.

عروسی

پارکینگ تالار پذیرایی

پارکینگ یکی از مهمترین امکاناتیه که باید به اون توجه کنین. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خودشو در اون برگزار می کنین حتما باید مجهز به پارکینگ واسه اتومبیلا باشه. قطعا بیشتر مهمونا شما با اتومبیل شخصی خود به عروسی شما بین و علاقه ندارن مدت زیادی رو در خیابانای دور به دنبال جای پارک بگردند و در آخر نگران امنیت اتومبیل خود باشن. خصوصا اگه ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستین حتما به این ویژگی توجه کنین.

روکش صندلیا و رومیزیای تالار

در هنگام انتخاب تالار یا باغ عروسی ، به رنگ و جنس روکشا و رومیزیا توجه کنین. در علاوه بر حتما به مدیر تالار تاکید کنین که واسه مهمانی شما ، روکشا و رومیزیا باید تمیز باشن و تا امکان داره روز قبل شسته شده باشن و روی این موضوع اصرار کنین تا متوجه حساسیت شما بشن. وگرنه ممکنه در روز عروسی شما ، بعضی از مهمونا شاهد روکشای صندلی و رومیزی ایی باشن که با انواع و اقسام نوشیدنیا ، لک شده ان.

میز شام عروس و داماد

معمولا تالارهای پذیرایی ، یه میز جداگونه رو واسه صرف شام عروس و داماد در نظر می گیرند و اونو با گل و شمع و … تزئین می کنن. بعضی از تالارها هزینه این میز رو جداگونه محاسبه می کنن و بعضی هم بعنوان هدیه اونو در نظر می گیرند. کلا اگه از نظر هزینه مشکلی نداشته باشین ، ایده خوبیه و می تونه شکلی عاشقونه به مجلس شما بده. علاوه بر اینکه در عکس و فیلم عروسی شمام موندگار میشه.

سرویسهای بهداشتی و بقیه امکانات تالار

سرویسهای بهداشتی رو فراموش نکنین. خصوصا اگه عروسی شما در فصلای سرد سال برگزار می شه حتما بررسی کنین که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشن و همینجور که تمیز و بهداشتی هم باشن. علاوه بر این محل سرویسا و فاصله اونا تا محل جشن هم خیلی مهمه. امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه ها ، رختکنای زنانه و … هم از نکاتی هستن که باید به اونا توجه کنین.

عروسی

هزینه های تالار

واسه خودتون بودجه تعیین کنین و به اون پایبند باشین. هزینه های تالار عروسی به طور عادی شامل :
” هزینه ورودی ” که یه رقم ثابت بی در نظر گرفتن تعداد مهمانانه
” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شه و بستگی به تعداد مهمونا ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و … داره
” هزینه گروه موزیک و سرگرمی ” در این مورد عرف اینه که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار هم از شما اخذ میشه.
” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از کل هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شه
” هزینه مالیات برارزش افزوده و مشکلات ” که طبق قانون پرداخت اون بر عهده شماست
” هزینه تزئینات ” مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و … که در صورت نبود تمایل شما ، حذف می شن
هزینه برنامه ایی مثل : آتیش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و … که معمولا انتخابی هستن و در صورت نبود تمایل شما از برنامه حذف می شن
معمولا محاسبه هزینه ها به این صورته که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها رو بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ رو رزور می کنین. حدود یه هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها رو پرداخت می کنین و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتبه و مشکلی در ارایه خدمات نیس ، تسویه حساب پایانی رو انجام میدین.

تست غذا و کیفیت پذیرایی تالار

متداوله که بعد از انتخاب تالار و باغ عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی به وسیله مشتری تست می شه. معمولا مشتری یه شب به شکل سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار خواسته تست غذا و نگاه نوع سرویس دهی رو می کنه. امکان نگاه نحوه سرویس دهی مهمانداران ، برخورد اونا با مهمونا ، نوع لباس اونا ، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک ، به شما کمک می کنن که تصمیم پایانی خودشو آسون تر بگیرین.

سرکشی و بررسی پایانی تالار

حتما روز قبل از مراسم ، به تالار پذیرایی یا باغ عروسی خود سر بزنید تا اطمینان حاصل کنین که همه چیز مرتبه. تمیزی روکشای صندلی و رومیزیا ، تعداد صندلیا ، نور پردازی ، تزئینات و خلاصه همه چیز رو بررسی کنین. این سرکشی و حساسیت شما ، به مدیریت تالار هم ثابت می کنه که شما نسبت به همه چیز حساس هستین و در جهت جذب رضایت شما تلاش می کنن.

لباسی که هنگام آماده شدن به تن می کنین رو فراموش نکنین.

همسرتان رو با پیام عاشقانه‌ای روی دستمال جیبش سورپرایز کنین.

کف کفشتان پیام عاشقانه‌ای به همسرتان بنویسید و یا از دوستان‌تون بخواهید که کف کفش‌تون واسه‌تون پیام بنویسند.

.درون حلقه‌تون پیام عاشقانه حک کنین.

عروسی

اگه پدرتان از دنیا رفتهه، تصویرش رو با خود حمل کنین.یا یه قاب تاشو به دسته گل آویزون کنین.

یا اگه پدر یا مادر همسرتان فوت کرده، تصویر اونا رو از گل روی کت ایشون آویزون کنین.

اگه یکی از عزیزان‌تون نمیتونه در مراسم شرکت کنه، براش پیامی بنویسید و با اون عکس بگیرین.

به زوجی که بیشترین مدت از ازدواجشان می‌گذرد هم اهمیت بدید و در مراسم اونا رو معرفی کنین.

اگه حیوان خونگی دارین، اونا رو هم در مراسم تاثیرگذار کنین.

در ورودی مراسم داستان عشق‌تون رو بنویسید.

از این عکسا در ماه عسلتون بگیرین.
معیارهای انتخاب آتلیه عروس
عکس و فیلم عروسی، مهم‌ترین یادگاری‌های شما از این مراسمه که تا پایان عمر براتون می مونه و خاطرات اون روز شیرین رو در ذهنتون زنده نگه می‌داره. راه های زیادی واسه پیدا کردن یه آتلیه عروس خوب هست، از پیشنهادات دوستان و فامیل گرفته تا جست و جوی اینترنتی. بد نیس قبل از انتخاب این نکتها رو با هم مرور کنیم.

 

10سوال مهمی که باید از عکاس بپرسید
– شما با کسی که از عروسی شما عکاسی می کنن ملاقات می کنین یا با نماینده آتلیه؟
– آتلیه آلبومای نمونه ای از عروسیای قبلی که عکاسی کردند واسه ارائه دارن؟
– عکسای نمونه اونا از نوعیه که شما واسه خود تصور کردین؟
– کمه کم هزینه های این آتلیه عکاسی چقدره؟
– هزینه شامل فیلم ورداری هم می شه یا هزینه جداگونه داره؟
– از دستیار استفاده می کنن( دستیار به عنوان تمرین عکاسی می کنن؟)
– برنامه روز عکاس چیه؟ (خیلی مهمه که عکاس در روز جشن شما واسه جشن دیگری وقت نگذاشته باشه)
— عکاس تمایلی به شنیدن حرفا و خواستهای شما دارن؟
– واسه انجام پیشنهاداتشان چه جور ضمانتی دارن؟
– چه مدت پس از جشن آلبوم عروسی آمادهه؟

آلبوم‌های عروس چند نوع هستن؟
زیاد آلبوم‌های عروس که الان می‌بینید، در یکی از دو دسته آسون و ژورنالی قرار می‌گیرند. البته هر دوی این آلبوم‌ها می تونن در پوشش‌های زیبای چرم یا جیر با جلد‌های حرفه‌ای و قشنگ ارائه شن. اما یه فرق اساسی بین اون دوه. آلبوم‌های آسون که در کشور‌های اروپایی به آلبوم‌های Matted هم معروفند، معمولا به وسیله برنامه‌های کامپیوتری آماده طراحی می‌شن. این آلبوم‌ها طرفداران زیادی ندارن و کمتر آتلیه عکسی رو می‌بینید که اونو به عنوان آلبوم اصلی به مشتریان نشون بده. در این آلبوم‌ها معمولا عکس‌ها با کادر‌ها و الگو‌ایی آماده در هر صفحه از یه تا چار عکس قرار داده می‌شن و به عنوان آلبوم‌های هدیه عروس و داماد در همون شب عروسی چاپ و صحافی شده و به اونا تقدیم می‌شه. همچنین بعضی از آتلیه‌ها به عنوان خدمات جانبی به عروس و داماد‌ایی که ترجیح میدن به جای آلبوم‌های گرانقیمت تنها عکسهایشان رو چاپ کنن این گزینه رو که قیمت کمتری داره پیشنهاد می کنن.

زیاد آلبوم‌های عروس که الان می‌بینید، در یکی از دو دسته آسون و ژورنالی قرار می‌گیرند. البته هر دوی این آلبوم‌ها می تونن در پوشش‌های زیبای چرم یا جیر با جلد‌های حرفه‌ای و قشنگ ارائه شن

آلبوم‌های دیگه انواع طراحی شده یا Flush-mount هستن که به آلبوم‌های ژورنالی، ژورنال عروس ایتالیایی یا آلبوم‌های مجله‌ای (magazine style) هم معروفند. این آلبوم‌های عروس از نظر طراحی هیچ محدودیتی به جز مهارت عکاس و تصور طراح اون ندارن. طراحی این ژورنال‌ها بسته به شخصی که اونا رو طراحی می‌کنه از طراحی‌ایی مثل به همون آلبوم‌های قبلی یا صفحاتی رویایی مثل به مجلات مد متفاوته و واسه  همین قیمت اونا بسته به دستمزد شخصی که روی اون کار می‌کنه خیلی متغیره. یکی از نقاط مشترک زیاد صفحاتی که به این صورت طراحی می‌شه، استفاده از عکس‌ها به شکل ترکیبیه. طوری که کمترین لبه‌های عکس رو شامل شده و عکس‌ها به دسته ای قرار می‌گیرند که در همدیگه و در مورد ترکیب می‌شن. هر آتلیه عکس یه استایل مخصوص خودشو واسه طراحی‌های آلبوم‌های عروس خود استفاده می‌کنه.

مطلب در ارتباط :    چند تا نکته مهم واسه راه اندازی کافی شاپ

آلبوم دستی، گرون یا یه ضرورت؟
عکس ایی که شما می گیرید معمولا نپخته به حساب بین ودر آتلیه با تکنیکای فتوشاپ روتوش می شن و به نظر روشنایی ورنگ و تناسب تنظیم می شن. عکاسان آتلیها با تکنیکای عکاسی، بازی با لنز و فضا و نور، فیگورهای مختلف، آرایش سوژها، عکسای مدلینگ که بعضی وقتا با نمونه های روز دنیا هم برابری می کنه، چهره ای متفاوت و به یادماندنی از عروس و داماد می سازند. همچنین آلبوم ایی که این روزها مد شده، شامل 10 برگ 30 در 60ه که مثل مجله های مد، عکس عروس و داماد رو در صفحات آلبوم چاپ می کنن. این آلبوما حس خوشایندی در مشتری ایجاد می کنه. قیمت این آلبوما معمولا از 400هزار تومان به بالاست.

 

اندازه های گرون عکسا
عکسای شما ممکنه پرتره و اسپرت باشه. همچنین واسه یه عکس بزرگ دو نفره در اندازه 100 در 70 روی شاسی واسه نصب روی دیوار خونه باید بین 160 هزار تا 250 هزار تومان هزینه کنین. واسه چند عکس 30 در 40 یا 30 در 100 روی شاسی واسه اتاق خواب یا واسه یادگاری دادن به پدر و مادر باید بین 50 تا 100 هزار تومان بپردازید. قیمت یه آلبوم 30 در 60 ده برگی کمه کم 500 هزار تومانه.

اگه عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کنه، دو برابر حواستان رو جمع کنین. چون روتوش بیشتر از حد چهره شما رو با اون همه آرایش و… خیلی مصنوعی جلوه میده