باتوجه به اینکه فاصله‌ی بین سن بلوغ تا ازدواج روز‌به‌روز بیشتر می‌شه، افراد بیشتری واسه برآورده کردن نیازای جنسی خود به روابط‌جنسی تصادفی روی می‌بیارن. طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه بینگهمتون در این رابطه انجام گرفت، مشخص شد که روابط‌جنسی تصادفی بخشی از یه تغییر فرهنگی حساب می‌شه که به زندگی افراد بزرگسال در دنیا غرب به‌شدت نفوذ کرده.

بااین‌حال این روابط تهدید قابل‌توجهی واسه سلامت جسمی و روانی این افراد حساب می‌شه.

علاوه بر خطراتی مثل دچار شدن به مریضی‌های مقاربتی، بارداری‌های ناخواسته، تجاوز یا آزارهای جنسی دیگر. افرادیکه اینجور روابطی در زندگی دارن دچار نتایج احساسی می‌شن که یه مدت طولانی بعد از اتمام رابطه هم در فرد باقی می مونه. ایجاد اینجور روابطی در زمان دانشگاه میتونه بر آینده تحصیلی و کاری جوونا تاثیر بگذارد و در محل‌کار هم میتونه تا همین میزان فاجعه بار باشه.

انجام تحقیقات روی رفتارهای جنسی به اندازه‌ی کافی سخت هست. ولی وقتی موضوع روابط جنسی تصادفی و یه‌شبه و خارج از روابط جدی و طولانی باشه، کار سخت‌تر هم میشه. پشیمانی، شرم، خجالت و خاطرات بد به دلیل این روابط روی اعتمادبه‌نفس فرد تاثیر می‌گذارد و همینجور که افراد دیگری در این ارتباطات خود از جهت مخالف بزرگ نمایی می کنن.

با وجود اینکه الان در قرن بیست‌ویکم هستیم ولی خیلی از هنجارهای اجتماعی ما هنوز به قرن بیستم متصله. استاندارد دوگانه قدیم هنوز هم نگاهی توهین آمیز به زن‌ها داره و از مردهایی که به روابط زودگذر عادت کردن یا تجلیل می‌کنه و یا سرزنش کردنشان رو فراموش می‌کنه. طبق چیزی که محققان این تحقیق دریافتند، پذیرش بیشتر روابط‌جنسی زودگذر از طرف مردها قطعاً پایه و پایه بیولوژیکی داره ولی روونه واسه جداسازی بیولوژی از تاثیرات اجتماعی-فرهنگی نیس چون هر دو اونا  به‌شدت به هم وابسته هستن و همیشه هم همینطور خواهند ماند.

اگه مسئله‌ی فرق‌های جنسیتی رو کنار بذاریم، درمورد نتایج احساسی غیرعمدی روابط‌جنسی زودگذر چه میدونیم؟

محققان این نتایج رو بی‌شمار میدونن. اول عامل ناراحتی رو عنوان می کنن. باوجود سیل پیام‌ایی که در رسانه‌های درمورد بی‌اشکال بودن این روابط‌جنسی موقت می خونین، این روابط اگه طبق میل شما نباشن این احساس رو ایجاد می کنن که استانداردهای داخلی‌ خودتون رو نقض کردین. اینکه واسه وارد شدن به اینجور روابطی خودتون رو تحت‌فشار احساس کنین، فقط چون بقیه‌ی افراد جامعه هم این کار رو می کنن، ممکنه دچار دلهره عملکردی شید و خودتون رو در خطر مشکل جنسی در آینده قرار بدین. واکنش‌های رایج دیگر شامل پشیمانی، ناامیدی، سردرگمی، خجالت، گناه و پایین اومدن اعتمادبه‌نفس می‌شه و افراد دیگری هم مشکلاتی مثل احساس غرور، احساس دلهره، هیجان و احساس دوست‌داشته‌شدن رو گزارش کردن. (معمولاً احساسات قبل و بین این روابط مطلوب‌تر هستن و بعد از رابطه منفی می‌شن.)

محققانی که رابطه سلامت روانی و روابط‌جنسی زودگذر رو بررسی می کنن گزارش کردن که شرکت‌کننده‌های این تحقیق که قبلاً افسرده نبودن بعد از وارد شدن به اینجور ارتباطاتی علائم بیشتری از افسردگی و تنهایی از خودشون نشون داده‌ان.

گروه دیگری از عوامل خطرزا روابط‌جنسی نامشخصه. یه تحقیق گزارش کرده که تقریباً نیمی از زنها شرکت‌کننده در این تحقیق عنوان کردن که رابطه‌جنسی نامشخص داشته‌ان که مصرف الکل و موادمخدر یکی از دلایل مهم این روابط بوده.

بیشتر تحقیقاتی که روی رابطه سلامتی و روابط‌جنسی زودگذر انجام گرفته طبق نمونه‌های کوچیک بودن که عموماً از دانشکده‌ها جمع‌بیاری شدن. ولی مقاله‌ای از دانشگاه ایالت ساکرامنتو طبق تحقیقیه که روی دانستن‌جوهای چند دانشکده، بیشتر از ۳۹۰۰   نفر در ۳۰ دانشکده در همه آمریکا، انجام گرفته که همه‌ی اونا هم دگرجنس‌گرا بوده و گذشته‌ی قومیتی و طبقه‌اجتماعی متفاوتی داشته‌ان. از شرکت‌کننده‌ها خواسته شد عنوان کنن که طی ۳۰ روز گذشته چند مرتبه با کسی که کمتر از یه هفته می‌شناخته‌ان رابطه‌جنسی داشته‌ان. واسه آزمایش وضعیت سلامت اونا از شرکت‌کننده‌ها خواسته شد به اعتمابه‌نفس، میزان رضایت از زندگی، حسشان نسبت به کارکرد مثبت و حس خودآموزی‌شون امتیاز بدن. واسه بررسی ناامیدی روانی افراد از شرکت‌کننده‌ها خواسته شد میزان احساس افسردگی، دلهره عمومی و دلهره اجتماعی خود رو گزارش کنن.

نتایج تحقیق نشون داده که درصد نسبی بالایی از دانستن‌جوها طی یه ماه گذشته رابطه‌جنسی زودگذر داشته‌ان (۱۱٪) که بیشتر اونا مرد (۶/۱۸٪) و میزان کمتری زن (۴/۷٪) بودن. این فرق مثل به نتایج تحقیقات دیگریه که در این زمینه انجام گرفته و میتونه نشون‌دهنده‌ی یه فرق جنسیتی واقعی و برمبنای بیولوژی باشه. از طرف دیگه، این فرق میتونه مشخص‌کننده‌ی تاثیرات متفاوت اجتماعی باشه که بر میزان راحتی افراد درصورت اینجور روابط و آشنایی‌ایی اثر می‌گذارد.

همون‌طور که پیش‌بینی می‌شد، افرادی که روابط زودگذر بیشتری داشتن، دچار ناراحتی‌های روانی بیشتری بودن. دانستن‌جوهایی که اخیراً اینجور رابطه‌ای رو تجربه‌ کرده بودن، سطح پایین‌تری از اعتمادبه‌نفس، رضایت از زندگی و شادی رو در مقایسه با اونایی که طی یه ماه گذشته رابطه‌جنسی زودگذر نداشته‌ان، گزارش کرده بودن. و دانستن‌جوهایی که اخیراً رابطه‌جنسی زودگذر داشتن، باتوجه به سطح افسردگی و اضطرابشان، دچار میزان بالاتری ناراحتی و پریشونی بودن. برخلاف این تصور که مردها با اینجور روابطی مشکل ندارن ولی خانوما با اون مشکل دارن، هیچ فرق جنسیتی در این تحقیق نگاه نشد. یه رابطه‌جنسی  واقعی با یه ناشناس به جای یه پارتنر یا دوست هم واسه آقایان و هم خانوما به یه میزان باعث تضعیف سلامت روحی و اعتمادبه‌نفس می‌شه. البته این تحقیق اتحاد بوده و نمی دونیم ضعیف‌تر بودن سلامت روحی باعث می‌شه فرد بیشتر به‌طرف این روابط کشیده شه یا نه.

تنها راه واسه بررسی مستقیم رابطه‌ی بین روابط‌جنسی زودگذر و سلامت روحی-روانی انجام تحقیقات طولیه، گرچه این تحقیقات هم کامل نخون بود. افرادی‌که به دنبال فرصت‌ایی واسه روابط‌جنسی زودگذر هستن، به‌ویژه کسائی که این کار رو تحت‌تاثیر الکل و موادمخدر انجام میدن، ممکنهً با احساسات همیشگی تنهایی، افسردگی و دلهره اجتماعی سر و کار دارن و واسه همین سعی دارن که این مشکلات خود رو به شکل موقتی با این ارتباطات کاهش دهند.

یافته‌های این تحقیق نشون می ده که گرچه هنجارهای جنسیتی، بیولوژی یا ترکیبی از هر دوی اینا ممکنه باعث شه که مردها بیشتر به دنبال اینجور ارتباطاتی باشن (یا کمه کم اون رو گزارش کنن)، رابطه بین سلامت روانی و داشتن این روابط در زن‌ها و مردها یکسانه. علاوه‌براین، این واقعیت که رابطه‌جنسی زودگذر در این تحقیق اینطور معنی شده (با یه ناشناس طی یه ماه گذشته)، این امکان هست که فقط روی جمعیتی تحقیق شده باشه که به‌یاد بالاتر بودن سطح تحریک‌پذیری، بیشتر درمعرض این روابط هستن. در این مقطع، عوامل سلامت روحی می تونن واسه از بین بردن تاثیرات جنسیتی، روابط‌ اجتماعی یا بیولوژی رو مغلوب کنن.

نتیجه‌گیری: ما باید توجه بیشتری به این روابط در همه‌ی سطوح داشته باشیم، از زن و مردهای جوون گرفته که به طرف این روابط تمایل دارن تا والدین، مسئولان دانشگاه‌ها و متخصصین سلامت روان. اگه شما قبلاً اینجور روابطی داشته‌اید، نتایج تحقیقات به شما پیشنهاد می‌کنه که به این فکر کنین که چطور این روابط میتونه بر سلامت روح و روان شما اثر داشته باشه. همه‌ی ما به دنبال روابط خوب و رضایت‌بخش هستیم و با دانستن خطراتی که این روابط زودگذر میتونه بر سلامتتان داشته باشه، می تونید فرصت بهتری واسه پیدا کردن یه رابطه‌ی بادوام به خودتون بدید.