خیلی از مردم فکر می کنن که درون‌گرایی و خجالتی‌بودن به یه معنیه، ولی این تصور به‌هیچ‌وجه درست نیس. شاید در تموم زندگی‌تون به شما گفته شده که خجالتی هستین و شمام باور کرده باشین. ولی باید بدونید که خجالتی‌بودن یعنی ترس از رابطه با دیگران به‌دلیل وجود احساس ناامنی یا دلهره اجتماعی. درواقع افراد درون‌گرا از دیگران ترسی ندارن، ولی اگه واسه یه مدت طولانی کنار افراد زیادی باشن، احساس می کنن خسته شدن و انرژی‌شون تخلیه شده. این افراد همیشه به زمان‌های تنهایی نیاز دارن تا بتونن انرژی‌شون رو بازیابی کنن. افراد درون‌گرا باور ندارن که رابطه داشتن با دیگران به‌خودی‌خود ارزشمنده و همیشه واسه هر رابطه‌ای دلیلی دارن. اگه شمام همیشه فکر میکردین خجالتی هستین، ولی از بودن در کنار دیگران ترسی ندارین، به فهرست ۲۴ نشونه‌ی زیر نگاهی بندازید. برخورداری از این ویژگی‌ها نشون می ده که درواقع شما فردی درون‌گرا هستین، نه خجالتی.

حتما بخونین:
میشه به نتایج آزمون تیپای شخصیتی MBTI اعتماد کرد؟
صفات شخصیتی؛ ۵ بعدی که شخصیت شما رو می سازه
۱۰ شخصیت دردسرساز در محیط کار و راهکارهایی واسه رابطه با اونا
۱. از حرف‌های بیهوده لذت نمی‌برید
افراد درون‌گرا گفت‌وگوهایی رو ترجیح میدن که معنا و مفهومی دارن و به حرف‌های پوچ و بی‌ارزش علاقه‌ای ندارن. این افراد، خیلی متفکر هستن و می خوان با گفت‌وگوهای پربارتری درمورد زندگی، عقاید، نظریه‌ها و اهداف بزرگ، رشد کنن. ولی وقتی شرکت در گفت‌وگویی پوچ و بی‌اهمیت دوری ناپذیر باشه، سعی می کنن طوری رفتار کنن که حس ناجوری رو در طرف‌ مقابل ایجاد نکنند. افراد درون‌گرا شنونده‌های خوبی هستن و به‌طور طبیعی خود رو با احساسات فردی که درحال گفت‌وگو با اون هستن، هماهنگ می کنن. معمولا اونا کاری می کنن که این گپ‌های خودمونی و غیرجدی به گفت‌وگوهایی عمیق‌تر و معنی‌دارتر تبدیل شه.

۲. رابطه‌ی شما با تلفن، ترکیبی از عشق و تنفره
افراد درون‌گرا در مکالمات تلفنی بهترین نیستن. البته این مسئله اصلا شخصی نیس. اونا حتی با خونواده و صمیمی‌ترین دوستان‌شون هم زیاد تلفنی صحبت نمی‌کنن. بعضی وقتا حتی از تلفن متنفرند، چون حس می کنن مزاحمه و ذهن اونا رو از چیزی که عمیقا روی اون تمرکز کردن منحرف می‌کنه. ولی وقتی بخوان با کسی تلفنی صحبت کنن، مکالمات تلفنی ماهیانه یا سالیانه‌ی اونا به گفت‌وگوهای صمیمی‌ای تبدیل می‌شه که معمولا ساعت‌ها طول می‌کشد!

۳. واسه جواب دادن به پیام‌ها صبر می کنین
وقتی متوجه می‌شن که از اعضای خونواده یا دوستان‌شون پیامی دریافت کردن، تا وقتی‌ که بتونن با توجه کامل اون رو بخونن و جواب درست و فکرشده‌ای به اون بدن، صبر می کنن.

۴. در بین جمع بودن واسه شما استرس‌زاست
اونا روابط دونفره‌ای رو که صمیمانه‌تره، ترجیح میدن. اگه مجبور شن وقتی رو کنار افراد زیادی سپری کنن، بی‌صبرانه انتظار می‌کشند که اون مناسبت به پایان برسد و به خونه برگردند و انرژی ازدست‌رفته‌شون رو دوباره بازیابی کنن.

۵. از جامعه فراری نیستین، ولی فقط وقتی که خودتون بخواهید اجتماعی می‌شید
واسه افراد درون‌گرا به‌کم پیش میاد که از کسی خوش‌شون بیاد و با اون احساس راحتی کنن. اونا از افرادی که در دور‌شون هستن انرژی نمی‌گیرند و در بیشتر موردها کمی زمان می‌برد تا با کسی صمیمی شن. اونا انرژی خود رو صرف کسائی نمی‌کنن که واسه رابطه با اونا اشتیاقی ندارن. پس ترجیح میدن پیش از اینکه خیلی به کسی نزدیک شن، اول اون رو بهتر بشناسن. یعنی اینکه کسی رو پیدا کنن که از رابطه داشتن با اون لذت می برن یا علاقه‌مندند که اون رو بهتر بشناسن؛ این اتفاق هم به‌کم رخ می ده و اتفاق خیلی خاص و ویژه‌ایه!

۶. از تفریح‌های گروهی در زمان‌های کوتاه و دفعات کم لذت می برین

اونا هرازگاهی دوست دارن با گروهی از آدما بیرون برن و اوقات خوشی داشته باشن، مثلا در مهمانی، اتقاق شبکه‌سازی (networking event) یا کنسرتی بزرگ شرکت کنن. ولی وقتی به خونه برمی‌گردند، شاید روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا باتری‌هاشون رو دوباره شارژ کنن و آمادگی انجام دوباره‌ی این کار رو به‌دست بیارن.

تبلیغات
خرید بلیط هواپیما
۷. نسبت‌به اتفاقات دور خود به‌شدت هوشیار و مراقب هستین
اونا از اینکه بفهمن افرادی که در دور‌شون هستن، هدف انجام چه کاری رو دارن، لذت می برن. افراد درون‌گرا درمورد جزئیات و چیزی که در دور‌شون می‌گذرد، خیلی مراقب و هوشیار هستن. پس دیگران از بودن در کنار اونا لذت می برن و به‌سرعت و به‌راحتی می تونن درمورد افکار و احساسات‌شون با اونا صحبت کنن.

۸. قلب‌تون رو فقط به روی خاص‌ترین افراد باز می کنین
افراد درون‌گرا به‌سختی اجازه میدن کسی درون اونا رو ببینه و در این مورد به‌شدت مراقب هستن. بی شک، آشکار کردن افکار و احساسات و آسیب‌پذیر بودن واسه اونا خیلی ترس‌آوره، ولی بعضی وقتا به این نتیجه می‌رسند که دریافت‌کننده‌ی توجه و مهربانی اونا ارزش این ریسک رو داره. ولی وقتی احساس تهدید یا آسیب کنن، به‌سرعت از ورود دیگران به حریم خصوصی خود جلوگیری می کنن.

۹. فردی خلاق هستین
تحقیقات نشون می ده افراد درون‌گرا افرادی خلاق هستن! اونا می تونن اطلاعات زیادی رو کسب کنن و از این اطلاعات واسه ایجاد ایده‌های جدید و شگفت‌انگیز استفاده کنن.

۱۰. عمیقا واسه گوش دادن ارزش قائل هستین
افراد درون‌گرا شنونده‌های بالا‌العاده‌ای هستن. اونا واسه درک حرف‌های طرف مقابل گوش میدن، نه فقط واسه جواب دادن به اون. اگه از اونا خواسته شه که پیشنهاد‌ای بکنند، پیشنهاد‌ی اونا چیزیه که کاملا درموردش فکر کردن و فقط مختص اون فرد خاصه. گوش دادن به حرف‌های دیگران راهیه که توسط اون علاقه و احترام خود رو نشون میدن. به‌همین دلیل، وقتی افراد هم‌صحبت‌شون می فهمن که اونا بادقت درمورد گفته‌هاشون فکر کردن، به‌شدت خوشحال می‌شن. افراد درون‌گرا عاشق این هستن که دیگران هم همین‌طور با اونا رفتار کنن.

۱۱. به‌شدت خودمون‌نگر هستین
معمولا افراد درون‌گرا حتی شرایطی رو که احتیاجی به بررسی نداره، بیش‌ازحد بررسی می کنن. شاید کمی بیشتر طول بکشد که بفهمن چه اتفاقی درحال رخ‌دادنه؛ نه به‌یاد اینکه شرایط رو درک نمی‌کنن، بلکه چون همیشه به‌دنبال فهمیدن معنی‌های عمیق‌تر هستن.

۱۲. قبل از بحث کردن فکر می کنین
افراد درون‌گرا واسه درک مسائل به زمان نیاز دارن و کلماتی رو که به‌زبان می‌بیارن با دقت انتخاب می کنن. اگه واسه بررسی و پردازش دقیق مسائل به اونا زمان کافی داده شه، می تونن نظر و موضع خود رو به‌وضوح بیان کنن. 

۱۳. به تلاش واسه جذب کردن دیگران متهم می‌شید
البته این تصور خیلی خنده‌داره، چون بیشتر افراد درون‌گرا به‌سرعت نمی تونن با کسی صمیمی شن و واسه این کار به زمان نیاز دارن. این سوءتفاهم معمولا به‌دلیل مهارت‌های شنیداری عالی این افراد و توجهیه که نسبت‌به اطرافیان خود دارن.

۱۴. از تنهایی لذت می برین

شاید همه تنهایی رو دوست نداشته باشن، ولی افراد درون‌گرا از تنهایی لذت می برن و حتی به اون نیاز دارن. اینکه هیچ کاری انجام ندهند و وقتی رو فقط واسه خودشون داشته باشن، به کسب آرامش و بازیابی انرژی‌شون کمک می‌کنه.

۱۵. به‌کم بی‌حوصله می‌شید
درحالی‌که افراد برون‌گرا واسه انگیزه گرفتن به دیگران وابسته هستن، ولی درون‌گراها همیشه در ذهن خود درمورد زندگی‌ و رویاهایشان فکر می کنن و تصمیم می‌گیرند. افراد درون‌گرا متفکرانی عمیق هستن و تقریبا همیشه مونولوگی داخلی دارن که در ذهن‌شون درجریانه و اونا رو به‌شدت سرگرم می‌کنه!

۱۶. به‌راحتی به کسی اعتماد نمی‌کنین
اونا هیچ‌بعضی وقتا بی شناخت واقعی افراد، اونا رو به حریم داخلی خود دعوت نمی‌کنن. ولی وقتی فرد مناسبی رو در زندگی خود پیدا می کنن، چیزی کم نمی‌گذارند و تلاش می کنن که همیشه بهترین‌هاشون رو به اون بدن.

۱۷. گروه کوچیکی از دوستان خیلی صمیمی دارین
درون‌گراها معمولا از روابط اجتماعی زیاد لذت نمی‌برند، ولی عاشق گروه کوچیک دوستان صمیمی و قابل‌اعتماد خود هستن. اونا ترجیح میدن به‌جای اینکه با افراد زیادی روابطی غیرجدی و سطحی داشته باشن، دوستان کمی داشته باشن که رابطه‌شون با اونا عمیقه.

۱۸. به‌شدت از فضای شخصی خود محافظت می کنین
اونا به حریم شخصی‌شون اهمیت میدن و به‌شدت درمورد افکارشان و کسائی که به اونا اجازه‌ی ورود به حریم شخصی‌شون رو میدن، سختگیر هستن، چون افکار و افراد نادرست تأثیر خیلی مخربی روی اونا می ذارن.

۱۹. بیشتر ترجیح می‌بدین حرف‌هاتون رو بنویسید
اونا بیشتر ترجیح میدن که واسه رابطه‌ برقرار کردن از متن و ایمیل استفاده کنن، چون با نوشتن، زمان و فضای بیشتری واسه توضیح دادن و روشن کردن افکارشان دارن.

۲۰. در انجام کارها عالی هستین
زمان تنهایی اونا پر از طوفان ذهنی (brainstorming)، برنامه‌ریزی، تهیه‌ی طرح و برنامه و عملی کردن همه‌ی آنهاست!

۲۱. قضاوت درستی درمورد شخصیت دیگران دارین
ازآنجاکه همه‌چیز رو پیش خودشون نگه‌ می‌دارن، می تونن وقت بذارن و افراد دور‌شون رو زیرنظر بگیرند و واقعا اونا رو بشناسن. افراد درون‌گرا توجه زیادی به نشونه‌های غیرکلامی دارن، چون میدونن کلمات نمی تونن اطلاعات زیادی رو منتقل کنن. پس معمولا این افراد می تونن باطن واقعی هر فرد رو ببینند، به‌جای اینکه فقط به ظاهر اون توجه کنن.

۲۲. تصمیم‌گیرنده‌های خوبی هستین

افراد درون‌گرا در فکر کردن و آزمایش کامل مسائل استاد هستن و این ویژگی باعث می‌شه که تموم اطلاعات لازم رو جمع‌بیاری کنن و پیش از انتخاب‌های مهم، تموم جوانب مثبت و منفی رو بسنجند.

۲۳. فردی مرموز به‌نظر می‌رسید
البته نشونه که هیچ‌چیز مرموزی درمورد اونا وجود نداره، ولی تمایل اونا به بیرون ماندن از جمع و فقط تماشا کردن و توجه کردن و هم‌زمان، مهار کردن احساسات و زبان بدن‌شون باعث می‌شه فردی اسرارآمیز به‌نظر برسند.

۲۴. دوستی وفادار هستین
افراد درون‌گرا واسه دوستان صمیمی کم خود ارزش زیادی قائل هستن. اگه به حلقه‌ی داخلی فردی درون‌گرا راه داده شدید، تقریبا می تونید مطمئن باشین که دوستی وفادار رو واسه باقی عمرتان پیدا کردین.