«وقتی که این جسد پیدا شد، سریع تدفینش کردن. یعنی روز اولی که پیدا شد تدفین موقت کردن و روز بعد تدفین دایم با موازین شرعی. پس به نظر کارشناسی یا باید درخواستی رسمی از ما می‌شد یا این‌ که از جهت شرعی می‌گفتند دوباره می‌شه این جسد رو بیرون بیاره یا نه. در مورد اول این‌ که درخواستی به ما داده نشد تا از بخش کارشناسی وارد شویم و دوم این‌ که این اتفاقیه که در برنامه‌های پیشرفت عمرانی می‌افتد و چیزی پیدا می‌شه و از ما استعلام نمی‌کنن.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «گفته بودن: «در حال پیگیری هستیم» اما پیگیری‌ها به جایی نرسید و مومیایی جنجالی ری دفن شد. مدیران میراث فرهنگی کشور مدت زیادی سوالات خبرنگاران رو بی‌جواب گذاشتند و دست آخر جواب‌ها رو یکی کردن و این‌ طور جواب دادند: «باید از ما خواسته کارشناسی شه.»

حالا محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، ٢٠ روز پس از ماجرای پیدا شدن جسد مربوط به رضاشاه در جریان طرح پیشرفت حرم حضرت عبدالعظیم به «شهروند» می‌گوید: «درخواستی به ما داده نشد تا از زاویه کارشناسی وارد شویم.» این گفت‌وگوی کوتاه دیروز در حاشیه نشست خبری هفته میراث فرهنگی انجام شد؛ جایی که در نهایت فرصت پیش اومد تا از مسئولان میراث فرهنگی درباره یه موضوع جنجالی بپرسیم که هر بار درباره اون جواب سر بالا شنیده بودیم. هر چند این بار هم جواب‌ها چندان روشن و راهگشا نبود.

دلیل سکوت شما، رئیس سازمان میراث فرهنگی و دیگه مسئولان در ماجرای پیدا شدن مومیایی چه بود؟ چرا در اون مقطع هیچ مسئولی جواب تلفنش رو نمی‌داد و پش سر هم با این جواب روبه‌رو بودیم که مسئولان می‌گفتند: «بی‌خبریم» و «هنوز نمی‌دانیم مومیاییه یا جسد.» مگر موضوع پیدا شدن یه جسد مومیایی که گفته می‌شه متعلق به یکی از شاهان بوده و به‌ هر حال بخشی از تاریخ ایرانه، در بخش وظایف سازمان میراث فرهنگی نیس؟

موضوع اینه وقتی که این جسد پیدا شد، سریع تدفینش کردن. یعنی روز اولی که پیدا شد تدفین موقت کردن و روز بعد تدفین دایم با موازین شرعی. پس به نظر کارشناسی یا باید درخواستی رسمی از ما می‌شد یا این‌ که از جهت شرعی می‌گفتند دوباره می‌شه این جسد رو بیرون بیاره یا نه. در مورد اول این‌ که درخواستی به ما داده نشد تا از بخش کارشناسی وارد شویم و دوم این‌ که این اتفاقیه که در برنامه‌های پیشرفت عمرانی می‌افتد و چیزی پیدا می‌شه و از ما استعلام نمی‌کنن.

اما آقای طالبیان، این یه جسد معمولی نبود.

مسأله این جسد در بخش وظایف تولیت بود و سریع دفنش کردن. اونا هم خواسته ندادند و استعلام نکردند. درباره برنامه‌های پیشرفت عمرانی به‌ طور کلی این اتفاق می‌افتد؛ مثل شاهچراغ و شاه عبدالعظیم و موردها دیگه.

پیامی که از برخوردهای این چنینی با موردها مهم میراث‌ فرهنگی اتفاق می‌افتد نشون می ده سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واقعا قدرت لازم رو در مقابل نهادها نداشتهه.

نمی‌شه گفت قدرت نداره. نباید از این زاویه وارد شد. به‌ هر حال سازمان میراث فرهنگی یه توضیح وظایف قانونی داره و ما در اون چارچوب، آزادی عمل داریم. به‌ طور مثال اتفاقی مثل می‌افتد و ما آخر سر باید بگوییم حفظش کنین. ما بیش از این چارچوب نمی‌میتونیم کاری انجام دهیم. ممکنه مثلا واسه اماکن مقدس خاصی امکانات و اختیارات خاصی داده شه، مثل خود ما که وظایفی داریم. اما اون چه همیشه مورد گله ما بوده و هست اینه که در بحث‌های عمرانی از سازمان استعلام کنن که ما کمک کارشناسی بدیم.

موضوع دیگه با توجه به افتتاح خونه موزه سیمین و جلال از سوی شهرداری، رسیدگی به خونه نیما یوشیج در دزاشیبه. آقای حسینی مکارم هفته‌های گذشته به‌ عنوان سرپرست شهرداری قول‌ایی داد و گفت این خونه خریداری می‌شه. حالا با انتخاب شهردار جدید پیدا نیس که این وعده به کجا خواهد رسید. هر روز که می‌گذرد نگرانی‌ها از برای سرنوشت این خونه بیشتر می‌شه. سازمان میراث‌ فرهنگی به‌ عنوان نهاد متولی میراث بازمانده یکی از اثرگذارترین شاعران، برنامه‌ای نداره؟

در کنار شهرداری، واسه تعیین تکلیف این خونه، ما هم به نهادهای مختلف نامه نوشته‌ایم؛ مثل دولت که جواب داده پیگیری کنیم و ما هم در حال پیگیری هستیم. اما در آخر اولویت اول اینه که شهرداری تهران خونه این شاعر رو بخرد. اولویت دوم اینه که چون نیما یوشیج از مفاخر این مرز و بوم بوده و هست، وزارت فرهنگ و ارشاد واسه خرید خونه اون سرمایه‌گذاری کنه و در آخر اولویت سوم با سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگریه که باید اعتباراتی به این موضوع اختصاص بده، خریداری و تعمیرش کنه. ما هر سه راه رو واسه رسیدگی به وضع این خونه دنبال می‌کنیم و امیدوار هستیم پیش از همه خود شهرداری خونه نیما رو بخرد تا به یه مکان فرهنگی مهم واسه تهران تبدیل شه. مواردی مثل این خونه ثروت‌های فرهنگی منحصر به‌ فردی واسه شهر هستن و سروسامان دادن اونا می تونه در کارنامه شهردار مهم باشه.

واسه خونه صادق هدایت چطور؟ این خونه هم وضع پریشونی داره و تکلیفش معلوم نیس.‌ اصلا رسیدگی به اینجور خونه‌ایی جزو اولویت‌هاست؟

درباره رسیدگی به خونه صادق هدایت، چون مالکیت بیمارستان امیر اعلم مطرحه، گفت‌وگوهای مختلفی شده. سرنوشت این خونه رو باید در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیگیری کرد. اونا باید به ما واسه نجات این خونه کمک کنن. یا این‌ که این خونه در اختیار سازمان میراث‌ فرهنگی قرار بگیرد و به‌ طور کامل تعمیر شه تا به‌ عنوان خونه این نویسنده معرفی شه.

کلا سازمان واسه ساماندهی، تعمیر و نگهداری از خونه‌های مشاهیر برنامه‌ای داره؟

خونه‌های ما اعتباری در ردیف خونه‌های مشاهیر و مفاخر دارن. تعدادی از این خونه‌ها تعمیر شده و وجود دارن و تعدادی دیگه که معروف هستن، به‌ طور اتوماتیک وارد فرایند رسیدگی می‌شن. در آخر اگه شرایط لازم واسه خونه‌های مشاهیری که زیر بخش وظایف سازمان میراث باشن، آماده بشه، حتما واسه اونا تلاش خواهیم کرد. واسه هر کدوم از این خونه‌ها خواسته داده شه، ما اقدام خواهیم کرد.