خیلی  گستاخانه س که بخواهیم درمورد روش نصیحت کردن، نصیحتتان کنیم اما درمیان گذاشتن ایدها، نظرات و تجربیات همدیگه به این راه می تونه خیلی مفید باشه. نصیحت خوبی که به درستی منتقل شه واقعاً ارزشمنده اما واسه بد رساندن پند و اندرز به کسی راه های زیادی وجود داره.

باید یاد بگیریم که اگه میخوایم کسی رو نصیحت کنیم، اینکار رو به بهترین شکل ممکن انجام دهیم چون به این راه همیشه مورد احترام اطرافیانی قرار می گیریم که به دلیل نصیحتای ما فهم، اعتماد به نفس و کنترل بیشتری نسبت به زندگی خود پیدا کردند.

واسه اینکه کسی رو به درستی نصیحت کنیم، کلید کار  دانستن فرق بین درددل پشیمون و خواسته فعاله. وقتی کسی از شما واسه پند و اندرز، کمک می خواهد، باید طوری به این موقعیت نزدیک شید که مربیان زندگی به کارشون نزدیک میشوند. یعنی نه با جواب دادن سوالها، بلکه با پرسیدن سوالای درست.

اگه می خواهید بدونید که چطور باید بهترین نصیحت و اندرز رو به اطرافیانتان ارائه کنین، به راهنماییای زیر توجه کنین:

درددل و گوش کردن

درددل کردن تجربه ای ارضاءکنندهه. چند روزه که مسئله ای فکرتان رو مشغول کرده و به طور یهویی سر درددلتان واسه یکی از دوستان باز می شه. فقط درمورد اون موضوع سر صحبت رو باز کردین اما این عمل به تنهایی فکرتان و روانتان رو تصفیه می کنه و حتی راه حلهایی هم پیش رویتان قرار میده. بعد، دوستتان اشتباهات کارتون رو به شما نشون میده و به شما می گه چه باید بکنین و اون اگه جای شما بود چه میکرد.

نصیحت وقتی بهترین تاثیر رو داره که طرف مقابل خودش از شما بخواد. بدترین نصیحت ایی که در عمرتان شنیده اید یا به کسی داده اید، نصیحت هاییه که بی خواسته مطرح شده ان. خواسته مهمترین بخش مراحل کشفه و بهتره به دوستتان اجازه بدین خودش درمورد مشکلاتش از شما کمک بخواد و درغیراینصورت بهتره که توصیه ها و نصیحت هامون رو واسه خودمون نگه داریم.

این مسئله مخصوصا اگه طرف مقابلمان خانما باشن اهمیت بیشتری پیدا میکند. اگه میخواهید خانمی رو در کارهایش راهنمایی کنین بهتره اجازه بدید خودش از شما بخواد آنوقت شنونده ای حمایت کننده و سنگ صبور باشین و صبر کنین تا طرفتان خودش نظرتون رو جویا شه. اگه اینجور اتفاقی نیفتاد، می تونید از اون سوال کنین که “نظر من رو می خواهی؟” و بعد منتظر جواب اون بمانید.

سوال پرسیدن

اگه از شما خواسته شده که نصیحت کنین و پند بدید، و می خواین مقدس و همه چی تموم جلوه نکنید، موثرترین راه اینه که سوال بپرسید، چون:

– طرف رو مجبور می کنه همه جنبهای مشکلش رو خوب بررسی کنه.
– به اون این امکان رو میده که راه حلهایی واسه خود پیدا کنه و تصمیمات و نتیجه اونا رو تحت کنترل خود درآورد.
– به شما این امکان رو میده که از دادن پاسخی که ممکنه نادرست باشه یا آمادگیش رو نداشته باشین، جاخالی بدین.
– قدیس و واعظ جلوه نخواهید کرد چون وانمود نمی کنین که همه جواب پیش شماست

با اینکه هیچ فرمول قدم به قدمی واسه سوالهایی که باید بپرسید وجود نداره اما باید بتونین این پرسشها رو به شکل پنج سوال کلیدی، چه چیز، چه وقت، چرا، کی، و چطور  نگه دارین. این سوالات اگه خاص و صریح باشن و پاسخی که به اونا داده می شه هم به همون اندازه صریح باشه، بهترین فرصت رو واسه تاثیرگذاری در اختیارتان قرار میده.

واسه مثال، این داستان رادر نظر بگیرین: دوستتان نگران این است که شاید دوست دخترش معتاد شده باشه، و از شما می خواهد کمکش کنین که باید این مسئله رو با کسی درمیان بگذارد یا نه.

چه چیزی: اون چه کاری انجام داده که باعث شده فکر کنی که مشکلی داره؟ فکر می کنی به چه موادی اعتیاد داره؟ درمورد مسائل کوچیک دروغ می گه؟ چیزی رو از شما پنهون می کنه؟

کی: وقتش رو با چه کسی می گذراند؟ تو این افراد رو می شناسی؟ وقتی به فکر درمیان گذاشتن این مسئله با دیگران می افتی، چه کسائی به ذهنت می رسند؟ با اونا در این مورد صحبت کردی؟

چرا: چرا فکر می کنی که باید مشکل رو با دیگران درمیان بذاری؟ قبل از اینکه اینقدر پیشروی کنین  با خودش صحبت کردی؟ مستقیماً از خودش پرسیده ای؟ از دوستانش چطور؟

چطور: تصور کن که بقیه راهم از این موضوع باخبر کردی، فقط عده دیگه ای رو در این مسئله درگیر و نگران کردی، بی اینکه حتی مطمئن باشی که اینجور مسئله ای صحت داره. اونا رو وارد این اتاق می کنی و به دوست دخترت به دروغ می انگار که می خواهی جای دیگه ای بروی.

چه زمان: فکر میکنی کی اینکار باید انجام شه؟ تندً؟ اون وارد موقعیتای خطرناکی شده؟ اگه موضوع رو با خودش درمیان گذاشتی و اون همه چیز رو رد کرد چه؟

دست کمک

در وضعیت ایدآل این فرایند سوال پرسیدن—و پرسیدن سوالات بیشتر برحسب جواب ایی که دریافت می کنین—می تونه خیلی از شکا و ابهامات مسئله رو از بین ببرد و وقتی این سوال و پاسخا تموم شد، طرف مقابلتان به یه راه حل درست و حسابی رسیده. اینکار باعث می شه فرد بهتر بفهمد که در اون موقعیت چه
کار باید بکنه و چه انتخاب ایی پیش رو داره. مطمئن باشین اگه همه چیز همینطور پیش برود، اون بازم واسه کمک به سراغتان می آید.