اگه خودتون رو خلاق می‌دانید، پس یکی از ویژگی‌های ضروری کارآفرینان موفق رو دارین. ولی می تونید از خلاقیت‌تون بیش از ساخت یه طرح کار و کاسبی و حل مشکلات خاص بهره بگیرین. شما می تونید یه کار و کاسبی واقعی بسازید که دور و بر محور خلاقیت‌تون باشه. در ادامه مهمترین ایدهای کارآفرینی و ۵۰ ایده کار و کاسبی منحصر به‌فرد رو واسه کارآفرینان خلاق به شمامعرفی می‌کنیم.

ایدهای کارآفرینی

ایدهای کارآفرینی واسه کارآفرینان خلاق

۱. فروشنده‌ی کارها هنری

اگه در زمینه‌ی هنرهای تجسمی فعالیت دارین، می تونید نقاشی‌ها یا طرح‌های خودتون رو بیافرینید و کسب و کاری راه بندازید تا  اونا رو بفروشید. می تونید در نمایشگاه‌های هنری محلی شرکت کنین یا اونا رو به‌صورت آنلاین بفروشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ قدم که ایدهای خود رو به کار و کاسبی میلیاردی تبدیل کنین

۲. عکاس مجالس عروسی

اگه به عکاسی علاقه دارین، سرویس عکاسی مجالس عروسی می تونه یه کار و کاسبی پرسود واسه‌تون باشه.

۳. سازنده‌ی زیورآلات دستی

شما می تونید از خلاقیت‌تون در ساخت مصنوعات دستی مانندگردنبند و گوشواره بهره بگیرین. می تونید از سیم، مهره و چند ماده‌ی دیگه استفاده کنین، اونا رو کنار هم بذارین و زیورآلاتی منحصر به فرد بسازید. شما می تونید حاصل دست‌تون رو به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های محلی و نمایشگاه‌ها بفروشید.

۴. طراح لوگو

اون دسته از کارآفرینان خلاقی که می خوان با مالکان کسب و کارهای دیگه کار کنن، می تونن سرویس طراحی ارائه کنن. شما می تونید به کسب و کارها در طراحی متریال‌های برندینگ اصلی مثل لوگو کمک کنین.

۵. موسیقی‌دان

ایدهای کارآفرینی

اگه یه آلت موسیقی می‌نوازید یا به موسیقی علاقه دارین، می تونید به‌عنوان یه موسیقی‌دان به کار و کاسبی بپردازید. شما می تونید یا در سالن‌ها و مجالس محلی موسیقی بنوازید یا آلبوم بسازید و بفروشید.

ایدهای کارآفرینی ۶. بلاگ نویسی

نویسنده‌ها یا خالقان محتوای خلاقانه یه فرصت کسب و کاری ماندگار در اختیار دارن. واسه کارآفرینان در رشته‌ّهای مختلف کاری با سلایق مختلف امکان بلاگ نویسی وجود داره.

۷. طراح اپلیکیشن‌های تلفن همراه

واسه اون دسته از افرادی که درکی از فناوری دارن، خلق اپلیکیشن در سال‌های گذشته به غول کار و کاسبی تبدیل شده‌است. شما می تونید سرویس طراحی اپلیکیشن ارائه بدین.

۸. دست دوم فروشی

نیازی که حتما محصول خودتون رو بسازید تا خلاقیت‌تون رو نشون بدین. شما می تونید اقلام دست دوم یا قدیمی رو جمع‌بیاری کنین و از مهارت عکاسی و نویسندگی‌تون واسه فروش اونا استفاده کنین یا اون اقلام رو به خریداران بالقوه‌ی آنلاین نشون بدین.

ایدهای کارآفرینی ۹. طراح داخلی

ایدهای کارآفرینی

اگه چشم تیزبین و حساسی در مورد طراحی خونه دارین، ممکنه بتونین با مشتریانی که به‌دنبال طراح داخلی هستن کسب و کاری راه بندازید.

۱۰. طراح فضاهای خارجی

اگه به فضای باز علاقه دارین، می تونید به طراحی فضاهای خارجی واسه مشتریای‌تون بپردازید.

مطلب مرتبط: ایده پردازی: ۲۱ راه واسه یافتن ایدهای قوی کردن کننده کار و کاسبی

۱۱. نوسازی موقتی منازل

می تونید در کارتون متمرکزتر شید و با چند مالک فعالیت کنین که به‌دنبال فروش ملک‌شون هستن و می خوان به‌شکل موقتی اونا رو نوسازی کنین تا به مذاق خریداران خوش بیایند.

ایدهای کارآفرینی ۱۲. دلال هنری

شما همچنین می تونید از مهارت‌تون در نگهداری از کارها هنری بهره بگیرین و یه کار و کاسبی راه‌اندازی کنین. تک چیزی که لازم دارین یه جفت چشم تیزبیت هنردوسته و منابع مالی مناسب واسه خرید کارها هنری.

۱۳. نقاشی با قلم بادی (ایربراشینگ)

ایدهای کارآفرینی

نقاشی با قلم بادی یه شکل هنری محبوبه که به مدیوم‌های مختلفی قابل وروده. شما می تونید از استعداد نقاشی‌تون با قلم بادی استفاده کنین تا تی‌شرت‌ها و اکسسوری‌ها رو منقوش کنین و اونا رو به‌صورت آنلاین یا در بازارهای محلی بفروشید.

۱۴. طراح لباس

شما می تونید از هیچ یه اثر هنری خلق کنین و لباس طراحی شده‌تون رو در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها بفروشید. حتی شاید بتونین فروشگاه خودتون رو بازکنید.

۱۵. طراح مُد شخصی

اگه حتما به طراحی لباس علاقه ندارین ولی دوست‌دار مُد هستین، می تونید به‌عنوان آرایشگر شخصی فعالیت کنین و به مشتریای‌تون در خرید و ست کردن لباس کمک کنین.

ایدهای کارآفرینی ۱۶. عکاس پرتره

واسه اون دسته از عکاسانی که به عکاسی کارگردانی شده علاقه دارن، شما می تونید به‌عنوان یه عکاس پرتره کسب و کاری راه بندازید و با مشتریای‌تون واسه گرفتن عکس‌های خانوادگی و غیره کار کنین.

۱۷. کاریکاتوریست

اگه طراحی رو ترجیح میدید و کمی هم حس طنازی دارین، شما می تونید این مهارت رو به‌عنوان یه کاریکاتوریست به‌کار بگیرین. شما می تونید در نمایشگاه‌ها و سالن‌های محلی کار کنین و هنرتان رو به رخ مشتریای‌تون بکشید.

۱۸. نظم‌دهی به وسایل

بعضی وقت ها عکاسان، طراحان، و دیگه انواع کار و کاسبی به فردی نیاز دارن که عکس‌ها و فضاهای‌شون رو نظم دهند. از این رو می تونید به‌عنوان نظم‌دهنده به وسایل وارد عمل شید. کسی که به چینش اقلام به‌دسته ای که جذابیت بصری داشته باشه مسلطه.

ایدهای کارآفرینی ۱۹. تاتوکار

تاتو یه هنر قدیمیه که همچنان در بین طیف زیادی از مردم محبوبه. اگه حس هنری دارین و در این زمینه آموزش دیده‌اید می تونید به انجام تاتو واسه مشتریای‌تون بپردازید.

۲۰. طراح مدل مو

وقتی نوبت به مدل مو می‌رسد، پتانسیل زیادی واسه خلاقیت وجود داره. شما می تونید کوتاهی مو، شنیون، یا خدمات رنگ مو منحصر به فردی ارائه کنین.

مطلب مرتبط: ایدهای کار و کاسبی جدید : ۱۰ بهترین ایده واسه شروع یه استارت آپ

۲۱. متخصص آرایش

طراحی آرایش هم به خلاقیت بالایی نیاز داره. شما می تونید سالن آرایش و زیبایی راه‌اندازی کنین. همچنین می تونید خدمات در محل ارائه کنین و به منزل مشتریای‌تون برید.

۲۲. طراح تی‌شرت

ایده‌ی جذابی واسه تی‌شرت دارین؟ شما به سادگی می تونید تی‌شرت‌هایی قابل فروش تولید کنین.

۲۳. نویسنده‌ی کتاب الکترونیکی

اگه به داستان نویسی مسلط هستین، می تونید کتاب‌های خودتون رو بنویسید. می تونید به‌صورت شخصی اونا رو در اینترنت به عنوان کتاب الکترونیکی منتشر کنین.

ایدهای کارآفرینی ۲۴. طراح سایت

طراحی سایت همچنان یه حوزه‌ی کسب و کاری روبه‌رشده. شما می تونید با کار کردن واسه مشتریای‌تون یه کار و کاسبی طراحی وب راه‌اندازی کنین. حتی می تونید قالب‌های آماده‌ی سایت بفروشید.

۲۵. تزئین‌کننده‌ی کیک

ایدهای کارآفرینی

خوراکی‌ها حوزه‌ی خوب دیگه ای واسه نشون دادن خلاقیت‌تون هستن. شما می تونید به تزئین کیک‌های عروسی و دسرهای خاص بپردازید و مهارت هنری‌تون رو به رخ بکشید.

۲۶. نقاشی روی صورت

شما می تونید در نمایشگاه‌ها، جشن تولدها، و دیگه رویدادها به نقاشی روی صورت کودکان و فعالیت‌های مشابه بپردازید. اگه از این فضا لذت می‌برید، می تونید در محل خودتون این سرویس رو ارائه کنین.

۲۷. تولیدکننده‌ی ویدئو

ویدیوی آنلاین به یه روش روبه‌رشد تبدیل شده‌است. شما می تونید با تولید ویدیوهای خودتون کار و کاسبی راه بندازید و از راه تبلیغات در یوتیوب یا حتی کار کردن با مشتریای‌تون در پروژه‌های ویدیویی‌شون به درآمد برسید.

ایدهای کارآفرینی ۲۸. رنگرزی گرهی

اگه به رنگرزی گرهی پارچه‌ها با رنگ‌های ناشی از گره علاقه دارین، می تونید از شکل هنر رو بر تی‌شرت،‌جوراب و غیره استفاده کنین و اونا رو به‌صورت آنلاین یا در نمایشگاه‌های محلی بفروشید.

۲۹. هنرنمایی با بادکنک (بادکنک آرایی)

در رویدادهای مختلف از بادکنک آرا استفاده می‌شه. شما می تونید این هنرتان رو به شرکت‌کنندگان در این رویدادها عرضه کنین یا به‌عنوان بخشی از دکور این رویداد اثری خلق کنین.

۳۰. طراح کارت‌پستال

کارت‌پستال و اقلام کاغذی مشابه هنوز هم مصرف‌کنندگان خود رو داره. شما می تونید کارت پستال طراحی کنین و اونا رو به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌ها بفروشید.

مطلب مرتبط: ایده کارآفرینی :۵ فیلم با درس‌هایی بالا‌العاده واسه یه کارآفرین

۳۱. چوب کاری

اگه کار با ابزارتان خوبه و از کنار هم گذاشتن چیزها لذت می‌برید، می تونید چیزهای مختلف چوبی بسازید و بفروشید. از مجسمه‌های کوچیک گرفته تا مبلمان قشنگ.

ایدهای کارآفرینی ۳۲. دی جی

اگه از موسیقی و کار کردن در مجالس لذت می‌برید، شما می تونید به‌عنوان یه دی جی در مراسم‌های عروسی یا دیگه دورهمی‌ها یه کار و کاسبی راه بندازید.

۳۳. مربی رقص

شکل‌های مختلفی از رقص وجود داره که می تونید یاد بگیرین و به شاگردان‌تون یاد بدین.

۳۴. مدرس موسیقی

شما می تونید روش کار کردن با آلات موسیقی رو به شاگردان‌تون یاد بدین. همچنین می تونید درس آواز هم بدید.

۳۵. صداپیشه

استفاده از صدا هم می تونه کار خلاقانه‌ای باشه. شما می تونید واسه تبلیغات و محتواهای دیگه، سرویس صداپیشگی ارائه کنین.

ایدهای کارآفرینی ۳۶. خیاط

اگه در دوخت و دوز و اندازه گیری مهارت دارین، می تونید به عنوان خیاط مشغول به کار شید.

۳۷. مروارید دوزی

شما می تونید با مشتریای‌تون درباره‌ی تزئین لباس‌های‌شون فعالیت کنین و واسه لباس‌های‌شون مرواریددوزی کنین. شما حتی می تونید دورکاری انجام بدید و از مشتریای‌تون بخواهید اقلام مورد نظرشان رو واسه‌تون ارسال کنن البته اگه این کار به اندازه‌گیری نیاز نداره.

۳۸. چهل‌تکه دوزی

چهل تیکه یه اثر هنری پیچیدهه. ولی اگه مهارت و صبر کافی داشته‌باشین، می تونید از راه فروش چهل تیکه‌ها به کسائی که به دنبال هدیه‌ای ویژه می‌گردند به درآمد برسید.

۳۹. فروشنده‌ی اجناس بافتنی

اگه از بافندگی لذت می‌برید، می تونید دست‌سازه های بافتنی مثل کلاه، شال یا اقلام دیگه درست کنین و به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های محلی بفروشید.

۴۰. شمع‌سازی

شمع‌ها زیاد به عنوان هدیه استفاده می‌شن. و از این رو شما می تونید با ساخت شمع‌های خلاقانه‌ی معطر و در رنگ‌های مختلف بازار خوبی به خود اختصاص بدین.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت نامناسب کاری که جلوی کارآفرینی شما رو میگیره

ایدهای کارآفرینی ۴۱. سبدبافی

ساخت سبد هم یه هنر قدیمیه. شما می تونید سبدهایی در شکل‌ها و سایزهای مختلف بسازید و بفروشید.

۴۲. سفال‌گری

شما می تونید ظروف و لوازم تزئینی سفالی بسازید و به رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی کنین و اونا رو بفروشید.

۴۳. خوشنویسی

شما می تونید به‌عنوان یه خطاط واسه خودتون کسب و کاری راه بندازید. شما می تونید با کسب و کارهایی که همچنان به دنبال نامه‌نگاری سنتی واسه موردها تبلیغاتی‌شون هستن پیشنهاد همکاری بدید. یا حتی می تونید به زوج‌های جوون در نوشتن کارت‌های عروسی‌شون کمک کنین.

۴۴. نویسنده‌ی کتاب کودک

کتاب کودک فرصت‌های خلاقیت خیلی همراه داره. شما می تونید در داستان‌سرایی‌تون خلاقیت به‌خرج بدین و عکسا منحصر به فردی رو واسه کتاب‌تون برگزینید.

۴۵. نقاش منزل

اگه از نقاشی پروژه‌های بزرگ لذت می‌برید، چه بومی جذاب‌تر از یه منزل؟ شما می تونید با خونه‌دارانی که به‌دنبال رنگ‌آمیزی منزل‌شون هستن همکاری کنین.

ایدهای کارآفرینی ۴۶. صابون‌سازی

صابون محصول دیگریه که از نظر زیبایی و رایحه به شما اجازه‌ی خلاقیت می ده. شما می تونید صابون‌ها و کالاها زیبایی مختلفی بسازید و به‌صورت آنلاین یا در نمایشگاه‌های محلی بفروشید.

۴۷. طراح کیف

اگه از طراحی و کنار هم گذاشتن اکسسوری‌ها لذت می‌برید، می تونید به‌عنوان یه طراح کیف کار و کاسبی موفقی راه بندازید و دستاوردهای‌تون رو در نمایشگاه‌های محلی یا به‌صورت آنلاین بفروشید.

۴۸. فروش نقاشی‌های مجازی

اگه به طراحی هنری علاقه دارین ولی حتما نمی‌خواهید کار‌های‌تون رو به‌صورت فیزیکی بفروشید، می تونید فرمت دیجیتال کارتون رو عرضه کنین و پرینت کردن اون رو به مشتریای‌تون بسپارید.

ایدهای کارآفرینی ۴۹. صحافی

صحافی یه هنر قدیمیه. ولی شما هنوز هم می تونید در این زمینه کار و کاسبی راه بندازید و با نویسندگان مستقل همکاری کنین. یا حتی ژورنال‌های یا دفاتر طراحی دست‌ساز خودتون رو بسازید و بفروشید.

۵۰. فروشگاه ملزومات هنری

یا اگه می خواهید از علاقه‌تون به هنر و خلاقیت‌تون واسه کمک به هنرمندان استفاده کنین و قابی واسه عرضه‌ی کالاها‌شون فراهم کنین، شما می تونید فروگاهی افتتاح کنین و ملزوماه هنری مختلف و اقلام خلاقانه رو بفروشید.